eReport.sk
Organizujú i protest
Predstavitelia hnutia OĽANo, foto:tasr

OĽaNO funguje podvodne! Matovič by mal vrátiť milióny eur, ktoré zobral od štátu, myslí si Dag Daniš

Brať od štátu desiatky miliónov eur na činnosť strany, ktorá existuje výlučne formálne, virtuálne, je podľa Daniša dotačný podvod a Matovič peniaze OĽaNO míňal výlučne na voľby, aby získal ďalšie miliónové dotácie.

Novinár Dag Daniš vo svojom komentári detailne rozobral pôsobenie politického zoskupenia Igora Matoviča. Reagoval v ňom na nedávne informácie o odchode viacerých členov z hnutia.

Matovičove milióny

Igora Matoviča opustila ďalšia skupina členov hnutia. „Deje sa to už pravidelne. A vždy s tými istými dôvodmi: OĽaNO (dnes Slovensko) funguje podvodne. Predstiera, že je strana. No reálne funguje ako jednoosobová schránková firma, ktorá sedí na desiatkach miliónov eur,“ píše Daniš.

V minulosti už od Matoviča odišli Hlina, neskôr Remišová, po nej Budaj a neposledy Naď s Hegerom. Aktuálne ide o skupinu okolo exposlanca Kremského. Dôvod je podľa Daniša jasný, OĽaNO nebola strana, ale bankový účet štatutára Igora Matoviča, ktorý sa zásadne s nikým nedelil.

„Za pozornosť stojí niečo iné: desiatky miliónov eur, ktoré Matovič (áno, Matovič, nie strana) dostáva na činnosť. Voľby 2020 Obyčajným zarobili viac ako 20 miliónov eur. Po voľbách 2023 zas majú spolu s partnermi nárok na viac ako 9 miliónov eur,“ upozornil novinár.

Strana, ktorá reálne neexistuje

Ako píše Daniš, zákon predpokladá, že strany dostávajú štedré štátne dotácie nielen za výdavky vo voľbách, ale aj na politickú prácu. Strana by mala mať tisíce členov, vedenie, pracovné tímy, expertné skupiny, kancelárie v regiónoch. A ak má pracovať profesionálne, stojí to milióny eur, ktoré sa delia medzi stovky ľudí. Problém Igora Matoviča má byť však v tom, že nikdy nijakú stranu v skutočnosti nemal a OĽaNO pripomína skôr schránkovú firmu.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Korčokova kampaň
  2. Aj o Kubinovi..
  3. Michal Šimečka

„Keď to Matovič dotiahol z volebného víťazstva (2020) na volebný debakel (2023), v ktorom mu krk zachránili len desaťtisíce rómskych hlasov, v normálnej strane by sa očakával kongres a debata o novom vedení. Alebo aspoň o reformách vo fungovaní Obyčajných. V OĽaNO sa na to išlo opačne. Nemenilo sa vedenie. Mení sa len časť z približne 50 členov,“ konštatuje Daniš.

Podvod so stranou, ktorá reálne neexistuje, je podľa novinára karikatúra na demokraciu. „Demokratický režim nestojí len na voľbách, ale aj na stranách, kde si členská základňa volí a odvoláva vedenie. A kde sa ľudia podieľajú na politickom živote. Uzavreté schránkové strany, kde to možné nie je, obchádzajú zákon,“ píše.

Matovičov dotačný podvod

Obyčajní takto takto mali obchádzať zákon pred desiatmi rokmi, keď mali ako „hnutie“ štyroch členov. A majú ho tak obchádzať aj dnes, keď „štatutárny orgán“ Matovič (správca rozpočtu) kontroluje počet členov na zákonnom minime a vyberá si do svojej atrapy strany len nohsledov. Tí suverénnejší časom vždy skončia, doplnil novinár.

Druhý zhubný následok Matovičovej hry má byť podľa Daniša finančný: „Brať od štátu desiatky miliónov eur na činnosť strany, ktorá existuje výlučne formálne, virtuálne, je dotačný podvod. Upozornil na to Vladimír Palko už v roku 2020: Matovič berie niečo, na čo nemá nárok. A k čomu nikoho iného nepúšťa.“

Daniš dodal, že Matovič mal vo zvyku míňať peniaze OĽaNO výlučne na voľby, aby zas získal nárok na ďalšie miliónové dotácie. Ako nezdanené príjmy svojho rodinného podniku.

Zdroj: standard.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

OĽaNO funguje podvodne! Matovič by mal vrátiť milióny eur, ktoré zobral od štátu, myslí si Dag Daniš

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie