eReport.sk
Igor Matovič, foto:tasr

OĽANO a Progresívne Slovensko porušili zákon: Štátna volebná komisia voči nim zasiahla!


Hnutie OĽANO má zaplatiť pokutu 392 eur za to, že mu občianske združenie (OZ) Aktívna Dunajská Lužná poskytlo dve reklamné plochy a umiestnilo reklamu v Bratislave ešte vo februári 2020. Rozhodla o tom štátna volebná komisia na zasadnutí koncom októbra. Podľa zákona totiž strana nesmie prijať dar ani iné bezodplatné plnenie od občianskeho združenia. Pokuty dostali aj mimoparlamentné subjekty Spolu a Progresívne Slovensko (PS).

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán rozhodla, že OĽANO sa dopustilo správneho deliktu za „prijatie iného bezodplatného plnenia v rozpore so zákonom o politických stranách“. Od OZ prijalo hnutie iné bezodplatné plnenie v hodnote 196 eur spočívajúce v poskytnutí dvoch reklamných plôch a umiestnení reklamy na reklamnom nosiči nachádzajúcom sa na ulici Svornosti v Bratislave vo februári 2020. Vyplýva to z uznesení zverejnených na webe rezortu vnútra.

Pokutu dostalo aj Progresívne Slovensko

Strana Spolu taktiež porušila zákon o politických stranách, tvrdí štátna komisia. Prijala totiž iné bezodplatné plnenie od Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek vo forme inzercie v hodnote 150 eur. Strana podľa zákona nesmie prijať dar alebo iné bezodplatné plnenie od právnických osôb zriadených zákonom. Strana Spolu dostala preto pokutu vo výške 300 eur. Pokutu 200 eur musí zaplatiť aj hnutie PS, pretože vo februári 2020 prijalo iné bezodplatné plnenia od fyzickej osoby, ktorá nemá trvalý pobyt na území SR, čo je v rozpore so zákonom o politických stranách. Iné bezodplatné plnenie prijalo vo forme dobrovoľníckej činnosti v hodnote 100 eur od osoby s trvalým pobytom v Českej republike.

Podľa ich hovorcu o tom nevedeli

Hnutie OĽANO v reakcii uviedlo, že so štátnou komisiou aktívne komunikovalo a poskytlo jej plnú súčinnosť. „Tohto neúmyselného pochybenia počas volebnej kampane sme si vedomí a rozhodnutie komisie akceptujeme,“ povedal Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO. Strana Spolu hovorí, že situáciu aktívne rieši a jej predseda Miroslav Kollár už nariadil v tejto súvislosti viacero interných kontrol a auditov. Hnutie PS pokutu rešpektuje a podľa riaditeľa komunikačného oddelenia Radovana Cholevu ju bezodkladne uhradí.

Bude vás zaujímať:

  1. Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová (Za ľudí)
  2. Roman Mikulec (OĽaNO)

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

OĽANO a Progresívne Slovensko porušili zákon: Štátna volebná komisia voči nim zasiahla!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne