eReport.sk
Ruský prezident Vladimír Putin. Foto: tasr/ap

Konflikt medzi Ruskom a USA? Putin varuje: Považujeme cvičenia v Čiernom mori za vážnu provokáciu!

Za vážnu výzvu považuje Moskva v súčasnosti prebiehajúce vojenské manévre lodí Spojených štátov i ďalších krajín Severoatlantickej aliancie v Čiernom mori, povedal ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore vysielanom na vlnách štátneho rozhlasu Vesti. Píše o tom agentúra AFP

Spojené štáty a ich spojenci vykonávajú v Čiernom mori neplánované manévre. Na tomto cvičení sa zúčastňuje nielen dosť početná lodná flotila, ale je tam aj letectvo vrátane bojových lietadiel strategických. Je to pre nás vážna výzva,“ uviedol najvyšší ruský predstaviteľ. Šéf Kremľa sa takto vyjadril len krátko po tom, čo Washington tento týždeň upozornil spojencov v Európskej únii, že Rusko môže zvažovať potenciálnu inváziu na Ukrajinu. Rusko však tvrdí, že presuny vojakov a vojenskej techniky na jeho území sú jeho internou záležitosťou a popiera akékoľvek agresívne úmysly.

Podľa Putina USA len provokujú

Moskva zároveň obvinila Spojené štáty z provokácie, keď sa americké vojnové lode v Čiernom mori plavili tento týždeň v blízkosti ruského územia. Podobné napätie vypuklo aj na jar tohto roka, keď USA a NATO obvinili Rusko z toho, že k hraniciam s Ukrajinou presunulo až 100.000 vojakov, tankov a bojových lietadiel.

Vzťahy sa mierne urovnali po Bidenovom telefonáte Putinovi

Táto kríza sa zmiernila až po tom, čo americký prezident Joe Biden zavolal Putinovi a navrhol usporiadať ich spoločné stretnutie, ktoré sa konalo v júni v Ženeve. Ukrajina vedie na svojich východných územiach vojnu s promoskovskými seoparatistami, a to už od roku 2014, keď Rusko anektovalo Krymský polostrov, dovtedy patriaci Ukrajine.

Bude vás zaujímať:

  1. Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Konflikt medzi Ruskom a USA? Putin varuje: Považujeme cvičenia v Čiernom mori za vážnu provokáciu!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti