eReport.sk
Na archívnej snímke z 19. mája 2017 zakladateľ webovej stránky WikiLeaks Julian Assange máva podporovateľom z balkóna ekvádorského veľvyslanestva v Londýne.Na archívnej snímke z 19. mája 2017 zakladateľ webovej stránky WikiLeaks Julian Assange máva podporovateľom z balkóna ekvádorského veľvyslanestva v Londýne.
Julian Assange. Foto: tasr/ap

Okolie súdu zablokovali stovky demonštrantov: V Británii sa rozhoduje o vydaní Assangea do USA


Stovky demonštrantov sa v pondelok zhromaždili pred Vrchným súdom v Londýne, ktorý bude rozhodovať vo veci vydania zakladateľa servera WikiLeaks Juliana Assangea do Spojených štátov.

Záruky od USA

 Súd už koncom marca rozhodol, že Assange nemôže byť do USA vydaný okamžite. Spojeným štátom dal tri týždne na to, aby poskytli záruky týkajúce sa práv Assangea na základe prvého dodatku americkej ústavy. USA sa zároveň museli zaručiť, že Assange nebude po vydaní odsúdený na smrť. Londýnsky Vrchný súd sa v pondelok k týmto zárukám vyjadrí a rozhodne, či sú dostatočne uspokojivé na vydanie Assangea.

Okolie súdu zablokovali stovky demonštrantov

Protestujúci sa skoro ráno zhromaždili pred budovou súdu na znak solidarity. Podľa Reuters držali transparenty a skandovali: „Osloboďte Juliana Assangea!“ Na vlajkách s výzvou adresovanou americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi stálo: „Pustite ho, Joe!“

USA chce Assangea

 Washington žiada o vydanie Assangea do USA za údajné sprisahanie po tom, ako zverejnil státisíce uniknutých tajných dokumentov týkajúcich sa aktivít Spojených štátov okolo vojen v Afganistane a Iraku. Assangeovi právni zástupcovia tvrdia, že v lietadle smerujúcom do USA by sa mohol ocitnúť už v priebehu 24 hodín od vynesenia verdiktu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zabíjal iránsky dron?

Ak sudcovia rozhodnú v prospech vydania, Assangeove právne možnosti v Británii sa vyčerpali. Jeho právnici sa plánujú okamžite obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva so žiadosťou o vydanie núdzového príkazu na zablokovanie deportácie. Assange sa proti vydaniu do USA bráni už viac než desať rokov. Sedem rokov strávil na veľvyslanectve Ekvádoru v Londýne, posledných päť rokov v prísne stráženom britskom väzení Belmarsh. Veľké mediálne organizácie, obhajcova slobody tlače či napríklad aj austrálsky parlament odsudzujú stíhanie Assangea na základe amerického zákona o špionáži z roku 1917, ktorý nikdy predtým nebol za zverejnenie tajných informácií použitý.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Okolie súdu zablokovali stovky demonštrantov: V Británii sa rozhoduje o vydaní Assangea do USA

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne