eReport.sk
Nie je korupcia ako korupcia?
Exminister financií Igor Matovič a dočasne poverený premiér Eduard Heger. Zdroj: tasr

VIDEO Vianočný darček občanom od Hegera? Zabudnite na 15%, toľkoto vás môže stáť teplo a elektrina!

Ohrozí rozhodnutie vlády Slovákov? 1. decembra oznámil dočasne poverený premiér Heger spolu s vtedajším ministrom financií Matovičom a dočasne poverenými ministrami Krajniakom a Remišovou, úžasnú správu. Vláda sa po mesiacoch otáľania, rozhodla pomôcť ľudom. „Domácnostiam by sa v budúcom roku mala cena plynu zvýšiť o 15 %, cena elektriny sa nezmení. O 15 % vzrastie aj cena tepla,“ uviedol Eduard Heger (OĽANO) na tlačovej konferencii. Keď svoje rozhodnutie zmenili, a to teda poriadne, tlačovej konferencie sme sa nedočkali. Asi vedia prečo..

Hegerovci v tichosti schválili novelu daného nariadenia. V tom momente prestalo platiť, že teplo pre domácnosti stúpne „len“ o 15%.

„Limit nárastu ceny tepla pre regulovaný subjekt sa navrhuje vo výške jednozložkovej hodnoty maximálnej ceny tepla naposledy schválenej úradom pre rok 2022 vo výške 20 eur na MWh vrátane dane z pridanej hodnoty,“ citovali v Televíznych novinách TV Markíza, rezort hospodárstva.

Ohrozí rozhodnutie vlády Slovákov?

Ceny tepla ani po tejto zmene, nebudú pre všetkých Slovákov rovnaké.  „Ak máme napríklad spotrebu plynu 7,5 megawatthodiny ročne, takto by zdražel plyn o 140 eur za celý rok, čo je mesačne 12 eur. Sú však domácnosti, ktoré spotrebujú 20 megawatthodín plynu, väčšinou sú to rodinné domy,“ uviedol pre Plusku  analytik INESS Radovan Ďurana.

Nemocnice, firmy a bytovky s vlastnou kotolňou

Sú z novely vlády pre istotu, úplne vynechané. Neplatí teda pre ne ani zvýšená suma 20 eur na MWh. Aká pomoc im bude dočasne poverenou vládou poskytnutá, nie je zrejmé. Na problém ľudí, ktorí bývajú v bytovkách s vlastnou kotolňou, pritom upozorňoval nielen denník Trend a to vo februári minulého roka, ale aj URSO a Slovenský zväz výrobcov tepla. Takmer po celý rok.

Medzitým, denník Trend na sklonku minulého roka odhalil to, čo si už všimli obyčajní ľudia. Teda, nie tí z vlády. „Spoločnosť Magna Teplo v Košiciach avizuje zvýšenie variabilnej zložky o 318,5 percenta. Bratislavská firma Energy Heating hovorí, že variabilná čiastka by mala budúci rok stúpnuť o 59 percent,“ uviedol portál.

Elektrina

Na spomínanej tlačovej konferencii, Hegerovci tvrdili, že elektrina vďaka nej nestúpne vôbec. Zaujímavé je, že URSO na svojej stránke uvádza, že „hodnota tarify za prevádzkovanie systému (TPS) na základe rozhodnutia ÚRSO v jednotlivých pásmach koncovej spotreby zvýši približne o 60 % v porovnaní s rokom 2022. Regulované poplatky za prístup a distribúciu elektriny zostávajú na rovnakej úrovni.“

Zároveň však výrazne narástli náklady na straty v distribúcii z dôvodu zvýšených cien elektriny nakupovanej pre účely pokrytia fyzických strát v distribúcii.

„Výsledkom je nárast poplatku za straty v distribúcii, ktorý tvorí pomerne malú časť celkovej ceny elektriny, približne o 3,5-násobok v porovnaní s rokom 2022,“ vyčíslil hovorca URSO pre Plusku.

Nuž, možno by bolo najlepšie, keby sa Hegerova padlá vláda začala držať toho, že má len obmedzené právomoci. Ako sa hovorilo kedysi „mala by už len svietiť a kúriť.“ Dnes to stojí priveľa. Obyčajných ľudí.

Zdroj: Trend, Plus7dní, Denník N, tasr, Televízne noviny,KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Vianočný darček občanom od Hegera? Zabudnite na 15%, toľkoto vás môže stáť teplo a elektrina!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti