eReport.sk
Minister Taraba a predstaviteľka OECD, foto: eReport

OECD pripravila enviro-analýzu politiky na Slovensku. Taraba reaguje: Je kritická a férová


Šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) sa stotožňuje s hodnotením environmentálnej výkonnosti SR. Správa je voči Slovensku podľa neho kritická a férová. Taraba o tom informoval na štvrtkovej tlačovej konferencii pri príležitosti oficiálneho zverejnenia správy, ktorú vypracovala Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

OECD pripravila enviro-analýzu politiky na Slovensku

Po 13 rokoch OECD pripravila analýzu environmentálnej politiky na Slovensku. Myslím si, že po dnešnom dni celá diskusia o enviroopatreniach, enviropolitike a o tom, čo pred nami stojí, sa musí opierať o veľmi jasné dáta, ktoré sme získali a boli zverejnené,“ povedal Taraba. Doplnil, že správa je kvalitne spravená a odporúča všetkým, ktorí prijímajú akékoľvek rozhodnutia, aby sa s ňou oboznámili.

Foto: Minister Taraba a predstaviteľka OECD, foto: eReport

Taraba reaguje

Hodnotenie podľa Tarabu jasne pomenúva, že národné parky musia prejsť zonáciou. Všetky subjekty by pri tvorbe zonácie mali byť vypočuté, mal by pri nich byť zohľadnený lokálny zámer ochrany prírody aj život komunít, tvrdí. „Veľmi prijímam tvrdenie, že slovenské národné parky potrebujú životaschopnú víziu financovania a udržateľnosť,“ podotkol minister. Doplnil, že je potrebné rozprávať sa o manažmente lesov, pretože klesá ich kvalita a úroveň.

Zdroj: Ereport

Správa podľa Tarabu poukázala aj na to, že Slovensko malo zlý zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Aktuálne sa nový návrh zákona rieši v parlamente. Zároveň OECD v správe skonštatovala zaostávanie Slovenska v prístupe komunít ku kanalizáciám. „Chceme potvrdiť, že na veľa veciach, ktoré ste Slovensku odporučili, vytkli, zdôraznili, na ministerstve už pracujeme a v dohľadnej dobe, napríklad pri vybudovávaní kapacít na odstraňovanie nebezpečného odpadu a na udržanie biodiverzity, budeme pokračovať,“ deklaroval šéf rezortu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dôchodcovia o odsúvaní na okraj spoločnosti
  2. Richard Raši

Zástupkyňa generálneho tajomníka OECD Fabrizia Lapecorellová verí, že hodnotenie prinesie na Slovensku plodné výsledky. Organizácia dala 29 odporúčaní, čo Lapecorellová považuje za dosť veľa. Dúfa však, že to pomôže SR, aby sa mohla ďalej rozvíjať. Zároveň poďakovala ministerstvu za spoluprácu a účasť na diskusii k správe v Paríži a uskutočneniu ďalších interakcií so slovenskou vládou.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

OECD pripravila enviro-analýzu politiky na Slovensku. Taraba reaguje: Je kritická a férová

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: