eReport.sk
Spúšť, ktorá ostala po tornáde v Česku. Foto: tasr

Odpratávacie práce v moravských obciach postihnutých tornádom sú už takmer dokončené

Juhomoravskí hasiči v sobotu oznámili, že na približne 90 percentách územia obcí, ktoré boli 24. júna zasiahnuté tornádom, už boli ukončené odpratávacie práce. Informoval o tom spravodajský server Aktuálně.cz.

V rámci odpratávacích prác sa z postihnutých obcí odvážajú trosky z poškodených budov, časti stromov a ďalší odpad. Z provizórnych medziskládok sa sutiny prevážajú na tri  centrálne úložiská. Hasičom pri tom asistujú príslušníci armády.

Ničivé tornádo devastovalo neďaleko slovenských hraníc:

  1. Z pohľadu na znivočené príbytky mrazí.
  2. búrka, blesk, počasie

V dedinách Lužice a Hrušky pokračujú od piatka demolácie poškodených stavieb, riadené demolácie budú v ďalšej fáze realizovať aj v Moravskej Novej Vsi a Mikulčiciach. 

Celkovo by malo byť zrútených viac ako 180 domov, uviedol v sobotu riaditeľ hasičov Juhomoravského kraja Jiří Pelikán v Českej televízii. Viac ako tretinu domov si už zbúrali samotní majitelia, u zvyšných by mala demolácia prebehnúť v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov. Odhaduje sa, že demolačné práce budú úplne ukončené až o niekoľko mesiacov.

V piatok pracovalo v zasiahnutých lokalitách celkovo 1050 hasičov, od nedele sa ich počet má znížiť na polovicu a postupne bude ďalej klesať.

Tornádo z 24. júna poškodilo až 1200 domov a iných budov v juhomoravských okresoch Hodonín a Břeclav. Zahynulo šesť ľudí a zranenia utrpelo približne 200 ďalších. Predbežné odhady škôd dosahujú 15 miliárd českých korún  (približne 589 miliónov eur).

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport