eReport.sk
Foto: instagram

Trhá to srdce: Tornádo v Čechách po sebe zanechalo spúšť, musia zbúrať desiatky domov

V tornádom postihnutej oblasti v juhomoravských okresoch Břeclav a Hodonín nie je nikto nezvestný. Tragédia si tak vyžiadala päť životov a desiatky zranených. Z nich sú mnohí stále v lekárskej starostlivosti. V obciach Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice sú poškodené stovky domov. Všetky ich postupne kontrolujú statici. Tí zatiaľ rozhodli, že 61 z nich bude nevyhnutné zbúrať. Podľa spravodajského servera Novinky.cz to médiám povedal juhomoravský hajtman Jan Grolich.

Vo všetkých obciach sa na plné obrátky pracuje na odpratávaní spôsobených škôd. Pomáhajú stovky dobrovoľníkov a hasičov. V oblasti je nasaddená armáda. „V obciach zriadime informačné miesta, aby ľudia, ktorí potrebujú pomoc, alebo ju – naopak – ponúkajú, vedeli, kam sa obrátiť, ako postupovať,“ uviedol hajtman. Centrá budú zbierať požiadavky od starostov i jednotlivcov.

O všetkých, ktorí prišli o strechu nad hlavou, je postarané. Väčšina z nich našla útočisko u svojich príbuzných. Malá časť z nich prespáva v priestoroch, ktoré im vyčlenili obce. Zatiaľ je materiálnej pomoci zhromaždenej v najrôznejších zbierkach obcí a spolkov dosť. Netreba ju momentálne voziť do postihnutej oblasti, ktorou sa dá teraz prejsť autom len veľmi zložito, lebo takmer všade pracuje ťažká technika. Pomoc je zhromažďovaná v sklade v Hodoníne, približujú Novinky.cz.

V Českej republike je zdokumentovaných približne jedno až päť tornád ročne. Tornádo, ktoré sa vo štvrtok vyskytlo na južnej Morave, bolo najtragickejším v Európe od roku 2001.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Trhá to srdce: Tornádo v Čechách po sebe zanechalo spúšť, musia zbúrať desiatky domov

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php