eReport.sk
Z pohľadu na znivočené príbytky mrazí.
Z pohľadu na znivočené príbytky mrazí. Foto: HZS Jihomoravského kraje

VIDEO Hotové peklo: Tornádo v Česku zabíjalo, z áut sú vraky, z obydlí ruiny, pomáha aj Slovensko!

AKTUALIZOVANÉ – V juhomoravskom okrese Hodonín zrejme vo štvrtok večer zaznamenali tornádo, ktoré zrovnalo so zemou pol obce Hrušky. Záchranári na južnej Morave v spojitosti so štvrtkovými silnými búrkami zaznamenali obete na životoch a až 150 zranených. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz. Slovenská republika posiela pomoc do Česka. Informovalo o tom na sociálnej sieti Ministerstvo zdravotníctva SR. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zatiaľ nemá informácie o tom, že by medzi zranenými alebo obeťami štvrtkových silných búrok v Českej republike mali byť slovenskí občania. Hraničný priechod s Českou republikou na diaľnici D2 je pre následky silnej búrky u českých susedov neprejazdný. Informoval o tom Michal Szeiff, hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. Na situáciu po polnoci reagovali aj naši politici vrátane prezidentky Zuzany Čaputovej.

Zdroj:

GALÉRIA – Foto: HZS Jihomoravského kraje

V oblasti Hodonína sa počas silných búrok sprevádzaných krupobitím objavil silný veterný vír, ktorý na viacerých miestach spôsobil rozsiahle škody.

Silný vietor odniesol strechu z miestneho kostola

Podľa zástupcu starostu dediny Hrušky Mareka Babisza je zrovnaná so zemou asi polovica obce. Silný vietor odniesol strechu z miestneho kostola a poškodil viacero áut, ktoré vymrštil na domy. Veľké škody sú hlásené aj z obce Lužice.

Podľa meteorológov išlo s najväčšou pravdepodobnosťou o tornádo. Ak sa to potvrdí, išlo by o prvé tornádo v ČR od mája 2018.

Tiesňové linky sú zahltené telefonátmi

Z niektorých častí mesta Hodonín hlásili popadané drôty a časť domácností zostala bez elektriny. V okresoch Hodonín a Břeclav hasiči riešili stovky udalosti a tiesňové linky sú zahltené telefonátmi. Hasiči varovali obyvateľov, aby nevychádzali na ulice. Búrky obmedzili na južnej Morave aj verejnú autobusovú a vlakovú dopravu. 

Nemocnica v Hodoníne hlási desiatky zranených v súvislosti so silnými búrkami, ktoré vo štvrtok večer zasiahli južnú Moravu. Z postihnutých obcí hlásia stovky poškodených domov, informovala televízia ČT24.

Pod budovami sa môžu nachádzať zavalení ľudia

Juhomoravskí hasiči, ktorí evidujú stovky udalostí a sú preťažení, vyhlásili udalosť tretieho stupňa v okresoch Břeclav a Hodonín a varovali obyvateľov, aby nevychádzali na ulice. Na južnú Moravu sa presúvajú všetky jednotky integrovaného záchranného systému z iných oblastí ČR vrátane záchranných útvarov, oznámil minister vnútra ČR Jan Hamáček.

Búrky obmedzili aj verejnú autobusovú a vlakovú dopravu. Z oblasti hlásia množstvo strhnutých striech a v niektorých poškodených objektoch sa môžu nachádzať aj zavalení ľudia. V samotnom meste Hodonín búrka odniesla strechu športovej haly, poškodila štadión a domov seniorov, v ktorom utrpelo zranenia viacero dôchodcov.

Zaznamenali aj obete, presný počet nepoznajú

Záchranári na južnej Morave v spojitosti so štvrtkovými silnými búrkami zaznamenali obete na životoch a až 150 zranených. Informovali o tom spravodajský server Novinky.cz a televízia ČT24 s odvolaním sa na záchranárov.

Hovorkyňa juhomoravskej záchrannej služby Hedvika Kropáčková oznámila, že v súvislosti s búrkami „sú aj obete na životoch“. Presný počet však záchranári nepoznajú. Ľudia podľa Kropáčkovej zostali zavalení pod zrútenými domami a záchranári sa na mnohé miesta ešte nedostali.

Zdroj: HZS Jihomoravského kraje

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zatiaľ nemá informácie o tom, že by medzi zranenými alebo obeťami štvrtkových silných búrok v Českej republike mali byť slovenskí občania. Uviedol to pár minút po polnoci hovorca rezortu diplomacie Juraj Tomaga, ktorý zároveň dodal, že ministerstvo je v kontakte s miestnymi úradmi.

„Povolávame ďalšiu pomoc, pomáha nám armáda, susedia z Rakúska, Slovenska,“ povedala pre Českú televíziu ďalšia hovorkyňa juhomoravských záchranárov Michaela Bothová.

Zranených je pripravená prijať nemocnica v Bratislave

Slovensko do ČR podľa ministerstva zdravotníctva vyslalo sedem sanitiek a Univerzitná nemocnica v Bratislave je pripravená prijať pacientov „podľa požiadaviek českej strany“. Hasičský a záchranný zbor (HAZZ) SR na sociálnej sieti oznámil, že slovenskí hasiči sú takisto pripravení pomôcť Českej republike. „V tejto súvislosti boli na hasičskú stanicu do Kútov presunutí hasiči z Bratislavy a Trnavy,“ píše HAZZ.

Zdroj: fb/prezidiumhazz

Z Bruselu sa ozval Babiš

Český premiér Andrej Babiš na Twitteri oznámil, že sa pre nepriaznivé počasie nemôže vrátiť z Bruselu. Babiš podľa svojich slov požiadal vicepremiérku Alenu Schillerovú, aby bola k dispozícii hajtmanovi Juhomoravského kraja Janovi Grolichovi v súvislosti s okamžitou pomocou vlády pre zasiahnutých občanov a ich rodiny.

Cez hranice na D2 neprejdete

Hraničný priechod s Českou republikou na diaľnici D2 je pre následky silnej búrky u českých susedov neprejazdný. „Doprava je v súčasnosti presmerovaná z diaľnice D2 cez Kúty až na územie Trenčianskeho kraja na hraničný priechod Drietomá. Predpoklad trvania tohto stavu odhadujeme na minimálne celú nočnú dobu,“ spresnil krátko po polnoci Michal Szeiff, hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave.  Premávka je usmerňovaná dopravnými policajtmi. „Vodičov v tejto súvislosti vyzývame k zvýšenej opatrnosti,“ zdôraznil Michal Szeiff, hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave.

Reakcie slovenských politikov z noci

Na prelome štvrtka a piatka sa k situácii vyjadril aj premiér Eduard Heger. Na sociálnej sieti oznámil, že Slovensko aktívne komunikuje s českou stranou a presúva k susedom pomoc. Krajina sa českým susedom snaží byť nápomocná. „Myslím na všetkých tých, ktorých tornádo postihlo. Verím, že to Česko zvládne,“ napísal predseda slovenskej vlády.

Zdroj: fb/premier.sr

„Českého ministra vnútra som informoval, že sme pripravení pomôcť akokoľvek budeme vedieť a môcť,“ uviedol v statuse ešte okolo polnoci minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Zdroj: fb/romanmikulec13

V noci na situáciu reagoval aj šéf parlamentu Boris Kollár. „S veľkým znepokojením počúvame správy o zranených, pravdepodobne mŕtvych a tiež o obrovských škodách a veľkej traume z oblasti od Břeclavska. Postihnutých tornádom bolo sedem obcí,“ skonštatoval Kollár. Predseda parlamentu vyjadril českej strane podporu a ponúkol jej pomoc.

Zdroj: fb/boriskollarofficial

Krátko po pol jednej po polnoci sa objavila správa od prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá vyjadrila sústrasť všetkým postihnutým prírodnou katastrofou. „Vyjadrujem sústrasť všetkým postihnutým prírodnou katastrofou na južnej Morave. Rozsah škôd, materiálnych aj ľudských, je nepredstaviteľný a želám našim susedom veľa sily, ktorú budú potrebovať na vyrovnanie sa s následkami pohromy. Zároveň oceňujem okamžitú pomoc slovenských zdravotníkov postihnutým obciam,“ uviedla v stanovisku hlava štátu.

Zdroj: fb/zcaputova

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Hotové peklo: Tornádo v Česku zabíjalo, z áut sú vraky, z obydlí ruiny, pomáha aj Slovensko!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti