eReport.sk
búrka, blesk, počasie
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

V Česku hrozia povodne a škody na majetku! Krajinu zasiahnu silné búrky, varujú meteorológovia

Moravu a Sliezko zasiahnu v nedeľu silné búrky. Český meteorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu s vysokým stupňom nebezpečenstva. V oblasti môže napadnúť až 50 milimetrov zrážok, hrozí tiež rozvodnenie riek a škody na majetku, informovala česká spravodajská stanica ČT24 a portál iDNES.cz.

“V noci na nedeľu a v nedeľu cez deň očakávame v juhovýchodnej polovici krajine trvalý a miestami výdatný dážď s úhrnom presahujúcim 30 milimetrov za šesť hodín. Celkový úhrn (zrážok) za 24 hodín môže presiahnuť 50 milimetrov”, uviedli meteorológovia.

Výstrahu s vysokým stupňom nebezpečenstva pred búrkami vydali meteorológovia pre celý Juhomoravský, Zlínsky a Moravskosliezky kraj a pre väčšinu Olomouckého kraja. Výstraha platí v nedeľu od 9.00 h do 18.00 h.

Okrem prívalových dažďov možno očakávať aj silný vietor, ktorý bude v nárazoch dosahovať rýchlosť okolo 90 kilometrov za hodinu. V súvislosti s búrkami môžu padať aj krúpy. “Možno očakávať škody na majetku, výpadky v energetike, problémy v doprave a podobne,” varujú meteorológovia.

S výdatnými dažďami, prípadne aj búrkami súvisí tiež  povodňová bdelosť, ktorá platí pre celú Moravu a Sliezko, ako aj pre niektoré oblasti na juhu a východe krajiny. Platiť bude od nedele 6.00 h ráno až do pondelkového poludnia. ČHMÚ očakáva najviac prvý stupeň povodňovej aktivity, a to predovšetkým pod horami.  

Našich susedov iba nedávno tvrdo zasiahli extrémny počasia:

  1. Z pohľadu na znivočené príbytky mrazí.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport