eReport.sk
Ilustračná foto, foto: tasr

Obrat vo vakcinácii: Počet zaočkovaných stúpa. Podľa analytika nie sú všetci dezoláti!

Čím horšie, tým lepšie! Tak by sa s miernou dávkou zveličenia dala označiť aktuálna situácia v očkovaní na Slovensku. Pribúdajúce čísla infikovaných, chorých a hospitalizovaných sa totiž začínajú odrážať aj na dopyte po vakcíne. A toto číslo z týždňa na týždeň stúpa.

V dobrých časoch sa nebojíme a vtedy ani nemáme potrebu sa chrániť. Ak však prídu horšie časy, otázka bezpečnosti sa stáva našou prioritou. Vyzerá to tak, že niečo podobné budeme môcť pozorovať aj pri vakcinácii. Po miernom lete kedy záujem o očkovanie klesal, teraz začíname pozvoľna sledovať opačný trend. „Asi to tak bude. Videli sme to aj na konci minulej vlny, že ten záujem na začiatku bol oveľa vyšší. Aj v iných krajinách k tomuto prichádza, známe sú tie príklady z USA, kde teda naozaj často už ten záujem o vakcínu príde bohužiaľ neskoro,“ uviedol virológ Boris Klempa.

Očkovanie stále pokračuje

Dodáva, že je to faktor na ktorý by sme mali prihliadať. „Dá sa s tým počítať. Ak ľudia predsa len váhajú a sú tomu naklonení, aby neváhali a nečakali, pretože to riziko infekcie bude zo dňa na deň stúpať. Už je tak trochu neskoro, ale lepšie aj jedna dávka, teda neúplná ochrana ako nič. Naozaj už nie je načo čakať,“ nechal sa počuť a trochu zaagitoval Klempa.

Rovnako, aj keď viac zo štatistického uhľa pohľadu, sa na obrat v záujme o pichnutie vakcíny pozerá dátový analytik Ján Bošňák z projektu Dáta bez pátosu. „To očkovanie stále pokračuje. To zle hodnotia, že očkovanie klesá a už sa vyčerpal potenciál. Čerta starého, veď už máme druhý týždeň čo nám počet očkovancov prvou dávkou stúpa. Pred dvoma týždňami to bolo 11-tisíc za týždeň, potom 13-tisíc a teraz ešte potrebujú dohlásiť víkend, tak to bude asi 15-tisíc. To je fantastická správa,“ nadchýňal sa analytik.

Hovorí, že veľa ľudí očkovanie jednoducho odkladalo na vhodnejšiu dobu. „Nie sú všetci dezoláti, ja to slovo neznášam. Nie sú všetci antivaxeri, ale sú štyri skupiny. Sú fakt antivaxeri, s nimi nič nespravíme. Potom sú ľudia ku ktorým sa to nevie dostať, samostatne žijúci. Tretia skupina sú tí, ktorí nemajú to šťastie, že by žili v prostredí, ktoré tomu drukuje. Oni by sa aj zaočkovať dali, ale budú vyhlásení za čiernu ovcu rodiny a podobne. A štvrtá skupina sú tí, ktorí proste neverili, že tá delta príde, že ten covid sa vráti,“ vymenoval rôzne skupiny ešte nezavakcinovaných ľudí na Slovensku.

Do Vianoc zaočkujeme polku Slovenska!

To sa však od septembra zmenilo. „Teraz oni vidia, že on fakt došiel a to sú ľudia, ktorí sa teraz dávajú očkovať. Oni nemali nič proti očkovaniu, len si povedali, že už netreba. To je ako očkovanie proti kliešťom. Proti nim sa treba v decembri zaočkovať, tak keď to už nestihnete, tak to už vydržíte aj bez očkovania. No ale tí teraz prichádzajú,“ priblížil Bošňák.

Zdôraznil, že podobné správanie je možné exaktne odsledovať aj na dátach z iných krajín, „To bolo pozorované vo všetkých krajinách, masívne v Španielsku a Portugalsku. Španielsko bolo na začiatku júla zaočkované na 40 %, dnes je na 80 %. Tam došla tá vlna, oni chceli všetci žiť voľne, normálne nabehli cez prázdniny a za tri mesiace sa zaočkovalo 40 % populácie. Za chvíľu oznámia, že žijú voľne, lebo 80 % je zaočkovaných,“ myslí si štatista z internetovej úderky Dáta bez pátosu.

Viac o vakcinácii sa dozviete tu:

  1. Čína schválila prvú mRNA vakcínu.
  2. očkovanie študent koronavírus

Odhaduje, že v decembri bude u nás zaočkovaných vyše 50 % obyvateľov. „Do Vianoc je ešte 12 týždňov. To ešte bude 100-tisíc ľudí, možno 200-tisíc čo sa dajú zaočkovať. To je veľká vec, lebo to nebudú všetko tínedžeri. Keď sa pozriete na vekovú štruktúru, tak to sú aj starší. Oni totiž tí dospelí zoberú aj dedka a babku,“ priblížil.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Obrat vo vakcinácii: Počet zaočkovaných stúpa. Podľa analytika nie sú všetci dezoláti!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php