eReport.sk
Bývalý slovenský predseda vlády Ján Čarnogurský.
Bývalý slovenský predseda vlády Ján Čarnogurský. Foto: eReport

Ján Čarnogurský poriadne skritizoval českého premiéra Fialu za jeho kroky na Ukrajine


Vojna medzi Ruskom a Ukrajinou sa pomaly preniesla z územia nášho východného suseda na to ruské. Ukrajinci ostreľujú najmä prihraničné územia, na ktorých spôsobujú nielen značné materiálne škody, ale sú tam aj zranení a mŕtvi civilisti, vrátane žien a detí. Najviac na to ale doplácajú ľudia v Belgorodskej oblasti. Kedy Ukrajina a Západ konečne pochopia, že sadnúť si za rokovací stôl a baviť sa o mieri je viac ako vzájomné zabíjanie sa? 

Raketové údery na Rusko sú od českých rakiet Vampire

Vojnu na Ukrajine odsudzuje každý príčetný a racionálne rozmýšľajúci človek. Nie je nič cennejšie ako zdravie a mier, a to by si mal vážiť každý. Ako s ukazuje, nie každý to vníma rovnako. O mieri na Ukrajine v blogu na srspol.sk hovorí aj Ján Čarnogurský, advokát a zakladateľ politického konzervativizmu na Slovensku, ale tiež niekdajší premiér SR a azda celoživotný disident. Aj on vníma skutočnosť, že ruské televízie prinášajú takmer denne zábery po zásahoch ukrajinských rakiet v ruských mestách a obciach blízko pri ukrajinských hraniciach. Najmä Belgorodská oblasť prináša obete.

Súhlas na použitie českých rakiet na streľbu na ruské územie, ktoré nie je časťou bojiska, mal dať osobne český predseda vlády Petr Fiala.

Ján Čarnogurský, advokát a zakladateľ politického konzervativizmu na Slovensku, niekdajší premiér SR

„Rakety dopadajú do obytných častí miest a zabíjajú ľudí. Padli desiatky civilných obetí, vrátane žien a detí. Televízie prinášajú žiaľ blízkych, ktorí v okamihu stratili príbuzných a priateľov,“ píše hneď v úvode Čarnogurský a dodáva, že slovenský divák si môže všimnúť aj osobitnú črtu ruského žiaľu. „Plačú, zalamujú rukami, nevidíme však hystériu,“ konštatuje s tým, že zábery na obrazovkách sú dostatočne veľavravné a nepotrebujú obšírny komentár. „Jedna informácia sa pri záberoch, žiaľ, príliš často opakuje: raketové údery pochádzajú od českých rakiet Vampire,“ upozorňuje Ján Čarnogurský.

Fiala dal súhlas na použitie ich rakiet na ruskom území

Značku rakiet odborníci dokážu vyčítať aj z drobných úlomkov, lebo každá raketa má svoj dizajn. „Ešte jedna informácia sa opakuje pri českých raketách: súhlas na použitie rakiet na streľbu na ruské územie, ktoré nie je časťou bojiska, mal dať osobne český predseda vlády Petr Fiala,“ upriamuje Ján Čarnogurský pozornosť na premiéra nášho západného suseda. Fiala je navyše človek, ktorý sa odvracia od našej vlády len kvôli tomu, že tá odmieta posielať na Ukrajinu zbrane a vojenskú techniku, kým Česko sa do bojov proti Rusku zapája pomerne aktívne.

Myslia si českí politici, že nebudú potrebovať podporu Ruska pri obhajobe alebo presadzovaní dôležitých záujmov?

Ján Čarnogurský, advokát a zakladateľ politického konzervativizmu na Slovensku, niekdajší premiér SR

„Ukrajine dodávajú rakety aj ďalšie západné štáty, ale v dodávke si vyhradia, že nebudú použité na medzinárodnoprávne uznané ruské územie a Ukrajina to rešpektuje. Česká republika nielenže si takú podmienku do zmluvy o dodávke rakiet nedala, ale český premiér mal údajne osobne dať ukrajinskému prezidentovi, alebo predsedovi vlády, súhlas na použitie rakiet aj na ruské územie,“ prízvukuje Čarnogurský a upozorňuje, že Rusi majú Ukrajinu prešpikovanú svojimi spravodajcami a nič im tam nie je tajné. Dozvedeli sa preto aj takúto informáciu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Fiala o zosnulej disidentke
  2. Bývalý slovenský predseda vlády Ján Čarnogurský.

„Potrebuje sa Česká republika prebíjať do čela protiruských krajín? Ak z iných dôvodov nie, myslia si českí politici, že nebudú potrebovať podporu Ruska pri obhajobe alebo presadzovaní dôležitých záujmov?“ pýta sa Ján Čarnogurský, podľa ktorého by sa českí poslanci mohli opýtať svojho premiéra, kto dal Ukrajine súhlas na ostreľovanie ruského územia českými raketami. „Ak sa neopýtajú oni, raz sa Petra Fialu môže opýtať niekto iný,“ konštatuje na samý záver Ján Čarnogurský.

Zdroj: srspol.sk

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ján Čarnogurský poriadne skritizoval českého premiéra Fialu za jeho kroky na Ukrajine

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: