eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Očkovacia lotéria? Som všetkými desiatimi za, hovorí infektológ

Inšpirácia zo zahraničia sa zrejme prenesie aj k nám. Minister financií Igor Matovič chce ľudí motivovať k vakcinácii očkovacou lotériou. Hrať by sa malo až o dva milióny eur týždenne. Nápad vyvolal ihneď po ohlásení v posledný júnový deň rozporuplné reakcie. No známy mladý lekár, infektológ a jedna z tvári očkovacej kampane Peter Sabaka hovorí, že za tento Matovičov nápad je všetkými desiatimi.

Šéf rezortu peňazí Igor Matovič chce pomocou očkovacej lotérie vyriešiť zaostávanie Slovenska v očkovaní. Raz týždenne by sa malo v RTVS losovať a veľkú cenu a každý deň o menšiu. Zapojil by sa každý kto sa dal zaočkovať. „Musíme odškodňovať ľudí za to, že urobia niečo, čo sa im nechce,“ argumentoval Matovič.

Ďalšou finančnou motiváciou by mal byť sprostredkovateľský bonus. Ten dostane každý kto niekoho presvedčí dať sa očkovať. Výška bonusu od 30 do 90 eur bude záležať od veku presvedčenej osoby – čím staršia tak tým viac peňazí pre presviedčateľa.

Akákoľvek cesta je v poriadku

Ideu lídra OĽANO si osvojil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „Či už to bude motivácia tým, že človek môže cestovať, alebo bude mať voľný vstup do rôznych zariadení. Pre niekoho je možno motiváciou suma, ktorú dostane. Akákoľvek cesta je v poriadku. Áno, lotériu schvaľujem,“ uviedol prvý muž rezortu zdravotníctva Lengvarský.

Lekár a infektológ Peter Sabka nevidí v očkovacej lotérii žiadny problém. Upozorňuje, že v zahraničí podobné lotérie fungujú. „Niečo podobné sa už realizuje v Spojených štátoch amerických, takéto veľmi podobné lotérie a ja som za všetko čo nejakým spôsobom prispeje k zlepšeniu zaočkovanosti spoločnosti,“ vyhlásil Sabaka.

Najdôležitejším kritériom je podľa neho výsledná efektivita. A cez túto optiku sa na očkovaciu lotériu či prémiu pozerá. „Pretože od toho závisí či nám budú alebo nebudú zomierať ľudia a koľko ich zomrie. Takže ja som všetkými desiatimi za čokoľvek čo môže zlepšiť zaočkovanosť,“ uviedol infektológ.

Kontroverzné, ale v poriadku

Pri návrhu sprostredkovateľského bonusu sa niektorým kritikom nepáčilo, že človek presvedčený na vakcináciu bude ohodnotený sumou podľa veku. Ani tu však Sabaka veľký problém nevidí. „Nemyslím si, že je to na hrane etiky. Na hrane etiky je spochybňovať očkovanie, teda nie na hrane etiky ale za hranou etiky. Môže to byť kontroverzné, ale podľa môjho názoru to je v poriadku,“ myslí si Sabaka.

Viac o očkovacej lotérii:

  1. V parlamente bude ako nezávislý
  2. Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k podpore očkovania proti Covid-19 v Bratislave 30. júna 2021.
  3. Zuzana Čaputová.
  4. Robert Fico (Smer-SD).
  5. Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k podpore očkovania proti Covid-19 v Bratislave 30. júna 2021.

Zdôrazňuje, že sa na to pozerá z pohľadu lekára. „Ja stále presviedčam ľudí zadarmo. Mňa peniazmi nikto nemotivuje pretože ja to robím stále zadarmo a robím to kvôli tomu, aby ľudia nezomierali. Ale verím, že niekoho to motivovať môže. Každý jeden zaočkovaný sa ráta pretože to môže byť potenciálne zachránený život,“ uzavrel.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Očkovacia lotéria? Som všetkými desiatimi za, hovorí infektológ

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti