eReport.sk
Občania Únie to už nezvládajú Počet dokončených bytov sa vlani znížil
Bytový dom. Ilustračné foto: shutterstock

Vysoká inflácia láme väzy občanom EÚ: Milióny domácností nezvládajú platiť bývanie!


Občania Únie to už nezvládajú. Nedávne prudké zvýšenie inflácie v celej Európskej únii (EÚ) a pretrvávajúce ekonomické dôsledky pandémie ochorenia COVID-19 zhoršili problémy v oblasti bývania v celom bloku. TASR o tom informuje na základe správy AP. Viac ako 82 miliónov domácností v EÚ má problémy s platením nájomného, 17 % ľudí žije v preplnených ubytovacích zariadeniach a niečo vyše 10 % míňa viac ako 40 % svojich príjmov na nájomné, uvádza blok.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ubezpečenie zrejme nezabralo
  2. Ženy si odnášajú potraviny z kamiónu v blízkosti Centra podtatranskej pomoci Ukrajine v Poprade 24. októbra 2022.
  3. Domácnosti reagujú na infláciu.
  4. Domácnosti reagujú na infláciu.

Najväčšie problémy s bývaním majú mladí ľudia, rodiny s deťmi, starší ľudia, ľudia so zdravotným postihnutím a migranti.

Bývanie v Lisabone sa pre miestnych stáva nedostupné

V Portugalsku to ešte zhoršuje cestovný ruch a prenájom bytov turistom. Toto odvetvie sa už zotavilo z pandémie a opäť rastie spolu s prílevom zahraničných investorov, pre ktorých sú ceny nehnuteľností v Lisabone relatívne nízke. Dopyt ich však tlačí nahor a pre miestnych sa tak stávajú nedostupné.

Portugalsko v roku 2019 prilákalo rekordných 25 miliónov zahraničných turistov. Počas pandémie ich počet v dôsledku blokád strmo klesol, ale minulý rok ožil a vzrástol o 158 % na 15,3 milióna. Analytici očakávajú v tomto roku ďalší nárast, o 33 %.

Turisti v Portugalsku pre domácich predstavujú problém

Pre ľudí v cestovnom ruchu je návrat turistov vítaný, ale pre miestnych, ako sú Rosa Santosová (59 rokov) či Georgina Simoesová (57 rokov) predstavujú problém. Santosová, ktorá žije od narodenia v blízkosti lisabonského hradu svätého Juraja zo 14. storočia, tvrdí, že väčšinu domov vo štvrti obsadili poskytovatelia krátkodobých prenájmov. Je bežné vidieť a počuť návštevníkov, ako ťahajú kufre po dlažobných kockách. Bohaté tradície miestnych obyvateľov sú preč, zmizla už pekáreň aj obchod s potravinami.

Nad ľuďmi visí hrozba, že budú vysťahovaní

Simoesová pracuje ako opatrovateľka v domove dôchodcov a zarába menej ako 800 eur mesačne, rovnako ako približne štvrtina pracovnej sily v krajine. V predchádzajúcej dekáde z toho vyžila, pretože za svoj jednoizbový byt v nenápadnej lisabonskej štvrti platila len 300 eur mesačne. Teraz, keď nájmy v hlavnom meste prudko stúpajú, sa ju majiteľ bytu chystá vysťahovať.

Simoesovú aj mnohých ďalších, vrátane čoraz väčšieho počtu príslušníkov strednej triedy, z portugalského trhu s nehnuteľnosťami vytláčajú stúpajúce ceny nájomného, prudko rastúce ceny domov a bytov a zároveň zvyšujúce sa úroky z hypoték. To všetko ešte poháňajú faktory ako prílev zahraničných investorov a turistov, ktorí potrebujú krátkodobé prenájmy. A najnovšie aj obavy o zdravie finančných inštitúcií.

Najchudobnejšie štáty EÚ majú najväčšie problémy

V rokoch 2020 až 2021 vzrástli ceny nehnuteľností v Portugalsku o 157 %. Od roku 2015 do roku 2021 sa nájomné podľa štatistického úradu Eurostat zvýšilo o 112 %. Rastúce náklady na nehnuteľnosti však predstavujú len časť príbehu.

Portugalsko je jednou z najchudobnejších krajín západnej Európy. O niečo viac ako polovica portugalských zamestnancov zarábala minulý rok podľa štatistík ministerstva práce menej ako 1000 eur mesačne. Vo štvrti Camarate blízko lisabonského letiska, kde žijú ľudia s nízkymi príjmami, sa pritom za prenájom izby platí už 400 eur mesačne a za dom 600 alebo 700 eur. Tí, ktorí majú minimálnu mzdu, si to už nemôžu dovoliť.

Nárast cien zasiahol takmer všetko

Ako sme vás tento týždeň informovali, nárast cien podľa Štatistického úradu SR zasiahol takmer všetko. Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb boli vo februári 2023 medzimesačne vyššie o 1,1 %. Nepretržitý rast cien od januára 2021 sa v posledných mesiacoch spomalil a vo februári 2023 dosiahla inflácia opätovne hladinu doterajšieho maxima na úrovni 15,4 %.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vysoká inflácia láme väzy občanom EÚ: Milióny domácností nezvládajú platiť bývanie!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: