eReport.sk
Nie je sa čím chváliť
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Štatistiky hovoria jasne. Nárast cien zasiahol takmer všetko. Drahšie sú potraviny aj bývanie

Nárast cien zasiahol takmer všetko. Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb boli vo februári 2023 medzimesačne vyššie o 1,1 %. Nepretržitý rast cien od januára 2021 sa v posledných mesiacoch spomalil a vo februári 2023 dosiahla inflácia opätovne hladinu doterajšieho maxima na úrovni 15,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Najväčší vplyv na infláciu mali rastúce ceny potravín, ktoré vo februári v porovnaní s januárom vzrástli o 1,7 %. Najzásadnejší vplyv z hľadiska váhy vo výdavkoch domácností mal rast cien chleba a obilnín o 2 %, potom nárast cien zeleniny o 9,9 % a zvýšenie cien cukru a cukroviniek o 2,4 %.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Turecko vyjadrilo presvedčenie, že Ukrajina a Rusko sa dohodnú na predĺžení dohody o vývoze obilia cez Čierne more
  2. Ceny elektriny i plynu sa môžu na budúci rok zvýšiť
  3. Privrú nám plynový kohútik
  4. Rusko plánuje rokovať s Ukrajinou
  5. Občania Únie to už nezvládajú Počet dokončených bytov sa vlani znížil

Druhý najväčší vplyv na infláciu mal rast cien v odbore bývanie a energie o 0,5 %, pri zvýšení cien tepelnej energie o 0,7 %, dodávky vody o 1,3 %, odvádzania odpadových vôd (stočné) o 1,1 %, zberu smetí o 1,3 %, údržby a opráv obydlia o 2,3 % a pevných palív o 0,6 %. Medzimesačne sa zvýšili ceny pohonných látok o 1,8 % a cestnej osobnej dopravy o 10 %. 

Index spotrebiteľských cien sa vo februári 2023 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 15,3 %, za nízkopríjmové domácnosti a za domácnosti dôchodcov zhodne o 16,3 %.

Spolu za dva mesiace roku 2023 sa spotrebiteľské ceny  medziročne zvýšili o 15,3 % (za domácnosti zamestnancov o 15,2 %, za nízkopríjmové domácnosti, za domácnosti dôchodcov zhodne o 16,2 %).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Štatistiky hovoria jasne. Nárast cien zasiahol takmer všetko. Drahšie sú potraviny aj bývanie

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti