eReport.sk
Ubezpečenie zrejme nezabralo
Predseda parlamentu Boris Kollár. Foto: nrsr

Boris Kollár: Môžeme začať stavať. Prvé zmluvy s investormi na výstavbu nájomných bytov sú schválené.


Môžeme začať stavať. Vláda ešte koncom minulého roka schválila prvé investičné zmluvy na výstavbu štátom podporovaného nájomného bývania. Do výstavby nájomných bytov na Slovensku by malo ísť na začiatku 1,5 miliardy eur.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Čo sa stalo predsedovi parlamentu?
  2. Boris Kollár (Sme rodina).
  3. Rokovanie predsedov parlamentov Slavkovského formátu vo Vysokých Tatrách
  4. Na Hegera sa to sype

Zmluvy sú podpísané

Zmluvy sú podpísané so zahraničnými investormi, konkrétne ide o poisťovňu Kooperativa a veľkého hráča na rakúskom trhu s nájomnými bytmi, spoločnosť WBG. Prvé nájomné byty by mali byť v ponuke už čoskoro.

Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB), ktorá komunikuje s investormi, očakáva podanie prvých projektov s nájomnými bytmi na schválenie v najbližších mesiacoch. Hneď nato bude možná aj záväzná registrácia záujemcov o byty.

9 000 bytov za 1,5 miliardy eur

Pilotný projekt od uvedených dvoch spoločností prinesie cca 9 000 bytov za 1,5 miliardy eur. Investori okrem iného v zmluvách akceptovali maximálnu výšku nájmu v jednotlivých regiónoch Slovenska tak, ako bola schválená vládou ešte začiatkom októbra minulého roka. Agentúra zároveň rokuje s ďalšími investormi, ktorí prejavili záujem o výstavbu nájomných bytov na Slovensku.

Zdá sa, že hnutiu Sme rodina sa definitívne podarilo presadiť a preniesť do reality to, čo pred voľbami sľúbila – výstavbu bytov dostupných pre bežných ľudí. Netreba asi zdôrazňovať, aká bude táto skutočnosť dôležitá v dnešných šialených časoch vysokej inflácie a vysokých cien potravín a energií. O turbulenciách na realitných trhoch a zvyšujúcej sa nedostupnosti hypoték ani nehovoriac.

Podarila sa úžasná vec

„Podarila sa nám pre ľudí úžasná vec. To, čomu mnohí neverili, dokonca sa nám posmievali, je dnes realitou. Na stole sú konkrétne zmluvy s investormi a nájomné byty sa onedlho začnú stavať. Naše hnutie sa snaží riešiť skutočné potreby ľudí, nie rôzne zástupné problémy. Preto sa venujeme nájomnému bývaniu. Pretože strechu nad hlavou potrebuje každý. Ale v týchto ťažkých časoch si nie každý môže dovoliť splácať hypotéku za predražené byty. Respektíve, sa k hypotéke ani nemusí dostať. Ale naše nájomné byty s regulovaným nájomným budú dostupné pre každého,“ hovorí predseda parlamentu.

Ukazuje sa, že o nájomné byty je enormný záujem. Keď AŠPNB spustila v januári webstránku s formulárom záujmu o byt, za prvých 24 hodín dostala viac ako 4000 žiadostí. 

Usilujeme o normálnosť

Predseda parlamentu Boris Kollár hovorí, že jeho hnutie sa usiluje o normálnosť aj v tejto na Slovensku nie úplne štandardnej, politickej situácii. Za normálne považuje neriešiť sám seba, ako to robí drvivá väčšina politikov, nezaoberať sa „blbosťami“, ktoré nezaujímajú bežných ľudí, ale naopak riešiť to, čo ľudí trápi. A bývanie k základným témam, ktoré rieši takmer každý, jednoznačne patrí.

Už dosť fantazmagórií

„Mňa zaujíma, kde a ako budú Slováci bývať. Nie fantazmagórie, ako napríklad kto s kým a proti komu pôjde vo voľbách a podobné nezmysly. Ukazuje sa, že pre veľkú skupinu ľudí bude práve nájomné bývanie jediná možnosť, ako bývať slušne a za dostupnú cenu. Pretože nedostupné, drahé hypotéky nebudú schopní splácať. Títo ľudia ma zaujímajú. My reflektujeme dobu a reálne problémy ľudí. Prvých 9000 bytov začíname stavať a pracujeme na zazmluvnení ďalších investorov a výstavbe ďalších bytov. Aby mohli Slováci bývať a zároveň si nezruinovali peňaženky,“ povedal na záver predseda parlamentu.

Zákon o štátnej podpore nájomného bývania schválila vláda v júni 2022 s účinnosťou od 1. júla 2022.

Zdroj: eReport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Boris Kollár: Môžeme začať stavať. Prvé zmluvy s investormi na výstavbu nájomných bytov sú schválené.

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: