eReport.sk
Zdroj: referendum2021.sk

Viac ako 50 % ľudí by chcelo prísť k referendu. Odborník odhaduje, že to bude menej

Hoci sa ešte stále Ústavný súd nevyjadril k tomu, či vôbec bude alebo nebude referendum o predčasných voľbách, už teraz sa politici predbiehajú v odhadoch, či má šancu na úspech. Na to, aby sa dalo považovať za platné, sa ho totiž musí zúčastniť viac ako 50 % oprávnených voličov.

Televízia Markíza zverejnila prieskum agentúry Focus, ktorý naznačuje, že ľudia majú na referendum chuť a to aj napriek tomu, že nastala zmena na poste premiéra. Až 33,3 % opýtaných sa vyjadrilo, že by sa určite referenda zúčastnili, skôr by prišlo 19,6 %. Asi 13 % respondentov videlo svoju účasť tak pol na pol. Určite sa referenda nechce zúčastniť 17,4 % opýtaných, skôr sa ho nezúčastní 16,3 % respondentov. Prieskum sa uskutočnil v dňoch od 2. do 9. júna 2021 na vzorke 1 011 respondentov.

Zdroj: TV Markíza

Zaujímavé je, že najväčšiu chuť zúčastniť sa referenda majú voliči strán Smer a Hlas. Ale zubami zrejme škrípu aj voliči strán Za ľudí či SaS, ktorý asi v polovici opýtaných pripustili, že by na referendum prišli. „Ja odhadujem vysokú účasť. Ale možno už nie nad 50 %. Lebo potom, čo došlo k 1. aprílu k zmene premiéra, tak sa situácia viditeľne upokojila,“ povedal v diskusii Na telo minister hospodárstva a šéf SaS Richard Sulík. Naopak opozičný poslanec a exminister zdravotníctva Richard Raši (Hlas) je väčší optimista. „Ja verím, že účasť bude nad 50 %, aj preto, že napriek tomu, že došlo k zmene premiéra, z nášho pohľadu krajinu naďalej riadi Igor Matovič,“ povedal Raši.

Zdroj: TV Markíza

Podľa sociológa a šéfa agentúry Focus Martina Slosiarika minulosť ukazuje, že prieskumy ukazovali vyššie čísla voličov, ako sa nakoniec referenda zúčastnili. Odborník odhaduje, že nakoniec k referendu príde asi 27 až 33 % oprávnených voličov. Treba dodať, že Ústavný súd ešte stále nerozhodol, či sa vôbec referendum konať môže. Podľa právnika a bývalého politika Radoslava Procházku to skôr vyzerá tak, že to súd zamietne.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport