Nie je súkromie ako súkromie? Ku kauze „Záleská a Tódová“ sa už vyjadril aj predseda Súdnej rady SR (SR SR) Ján Mazák. Ten verejnosť informoval o tom, že ich právo na súkromie v „tomto rodinnom vzťahu“ je chránené nielen Ústavou SR, ale i medzinárodnými dokumentami. A verejnosť si odvtedy kladie otázku, o akej „rodine“ pán predseda hovorí. S doktorkou Danou Jelinkovou Dudzíkovou sme hovorili aj o tom, čo pani Záleská nie tak dávno tvrdila SR SR o tomto vzťahu. Ale aj o tom, že v inej kauze inej sudkyne, súkromie nevadilo. Voči inému sudcovi ho dokonca nerešpektoval ani predseda ŠTS Ján Hrubala. Nadriadený sudkyne Záleskej.
Mohlo by vás zaujímať
Poradná rada európskych sudcov
Pani doktorka vo verejnosti rezonuje kauza vzťahu sudkyne ŠTS a novinárky. Ako sudkyňa považujete takýto vzťah, rovnako to, že verejnosť o ňom informovala tretia osoba a nie zúčastnené, za normálne?
Pokiaľ by sa jednalo o vzťah sudkyne a novinárky časopisu o móde alebo o varení, myslím, že by to bola úplne iná situácia. Pozornosť bola zbystrená z dôvodu, že sa jedná o vzťah sudkyne ŠTS a novinárky venujúcej sa trestným kauzám ŠTS.
Čiže nejedná sa o pole, ktoré by dosiaľ nebolo pokryté stanoviskami.
Gen. Lučanský
Navyše sa o ňom hovorilo ešte v roku 2020, kedy boli obe dámy na spoločnej dovolenke krátko predtým, ako sudkyňa rozhodla o väzbe gen.Lučanského. Tódová o tom vtedy hojne písala. A už vtedy sa hovorilo o tom, že mala aj informácie, ktoré mať nemala. Za jej výrok na Instagrame, keď hovorila sledujúcim, že gen. Lučanský mal vo väzbe covid (o čom dovtedy nik nevedel) ju dokonca advokát rodiny Lučanských žiadal predvolať.
A aj vtedy sa hovorilo, že ide len o pokusy Smeru ju zničiť. Teraz sa novinárka vyjadrila, že je všetko v poriadku, lebo veď ona už dlho nič o pani Záleskej nepíše. Ani o kauzách, v ktorých sudkyňa rozhoduje, stačí to?
Myslím si, že je vcelku ľahko dohľadateľné, kedy a ako pani novinárka o trestných kauzách informovala. Pokiaľ budem vychádzať z verejne dostupných informácií, vyplýva z nich, že pani novinárka sa o kvalitatívnej zmene vzťahu s pani sudkyňou mala zmieniť svojmu šéfredaktorovi.
Neviem, kedy sa tak malo stať. Z uvedeného vyplýva, že rovnako mala v rozhodnom čase postupovať aj pani sudkyňa. Teda oznámiť predsedovi súdu, že z pracovného vzťahu sa stal vzťah priateľský.
Problém s priateľstvom a sympatiami je ten, že sa jedná o do veľkej miery záležitosť emócií. Ako aj ten, že pri pozitívnom emocionálnom vzťahu sa môže stať, že dôjde k riziku straty odstupu, racionálneho úsudku, kritického myslenia.
Súdna rada SR
Čo sa týka samotnej sudkyne, tá bola s týmto vzťahom konfrontovaná už na zasadnutí SR SR,. Predtým, ako vôbec k odhaleniu došlo. Vy ste členkou SR SR, môžete čitateľom priblížiť, ako to vtedy bolo?
Všimla som si, že pani sudkyňa hneď po príchode do prejednávacej sály Súdnej rady SR siahla po klasických manipulatívnych technikách. Ktorými sa snažila získať kontrolu nad vypočutím. Bol to jej spôsob boja o dominanciu, ktorý som sledovala a analyzovala.
Ešte pred tým, ako začala k veci, nezabudla spomenúť ako je veľmi vyťažená, aké množstvo náročných káuz musí riešiť. A že aj kvôli zasadnutiu musela nejaké pracovné úlohy zrušiť alebo odročiť.
V tomto kontexte som vyhodnotila aj jej slová. Následne počas vypočutia sa snažila odbočovať od témy, zosmiešňovať a bagatelizovať otázky, ktoré som jej položila.
Na otázky smerujúce k tomu, či si myslí, že jej vzťah s pani novinárkou Tódovou, môže budiť dojem nevhodnosti, uviedla, že nevie, čo môže vo verejnosti budiť dojem nevhodnosti.
Sudcovská spôsobilosť
Nuž, keď toto ako sudkyňa nevie alebo nechce vyhodnotiť, musíme sa zaoberať tým, či sú u nej splnené všetky predpoklady sudcovskej spôsobilosti.
Nerozumela som, čo bolo na tom smiešne. Potom tento návrh zopakovala ešte kolegyňa Príbelská, ja som ho podporila, ale predseda sa mu nevenoval.
Pani sudkyňa Záleská neodpovedala na otázky k časti podnetu, čo som vo vzťahu k nej vyhodnotila ako priťažujúcu okolnosť.
Mazák
Predseda SR SR dokonca vyhlásil, že SR SR nebude prešetrovať, či dochádzalo k úniku zo spisov, lebo na to nie sú žiadne dôkazy. A tiež, že vzťah tejto sudkyne a novinárky predsa chráni Ústava SR. Ako všetky rodinné vzťahy.
Ani jedna z nich nikdy ale netvrdila, že je medzi nimi nejaký rodinný vzťah. Šéfredaktor Tódovej ale i riaditeľka neziskovky NZK napísali, že sa predsa novinárke nemožno diviť, že vzťah tajila, lebo spoločnosť je homofóbna. O akej rodine potom podľa vás hovorí pán Mazák?
Neviem doteraz, aký vzťah majú sudkyňa Záleská a novinárka Tódová. Mal by byť podľa vyjadrenia pani novinárky priateľský, ale intenzitu priateľstva nepoznám.
Neviem, skadiaľ má predseda Súdnej rady SR informácie o rodinnom vzťahu. Reči a klebety ma nezaujímajú, potrebujem fakty a tie nemám v dostatočnej podobe.
Zmienky o homofóbii považujem v tejto téme za pokus o ospravedlnenie vzniknutej situácie. Ja osobne si vážim prácu každého novinára, ktorý sa drží v hraniciach slušnosti.
Tódová nie je Kuciak
Myslím si, že vražda novinára traumatizovala našu spoločnosť. A nie je dobrou vizitkou nášho štátu. Na druhej strane je treba dodať, že ani táto trauma nedáva nikomu právo degradovať obvinených a informovať o nich zosmiešňujúcim spôsobom vo verejnom priestore.
Myslím si, že takýto odkaz z tragickej udalosti nie je správny. Zároveň musím dodať, že hyenizmus mi vadil aj keď som čítala niektoré výstupy v rokoch 2020/2021 a vadí mi aj teraz.
Pokiaľ viem, novinárka Tódová má deti, tak aj s ohľadom na ne očakávam, že sa sústredíme na merito veci a komenty so sexuálnym podtónom sa prestanú používať.
Red herring
Predseda SR SR Ján Mazák sa vo svojom stanovisku (pozn. aut. celé jeho vyjadrenie pre Tasr tu) odvolával i na medzinárodné právo Citujem: „Vzťah sudkyne a novinárky považuje Mazák za rodinný vzťah, ktorý je chránený v Charte základných práv Európskej únie, teda Súdnym dvorom Európskej únie.“ Súhlasíte s týmito tvrdeniami?
K vyjadreniu predsedu SR SR by som rada uviedla nasledovné. Red herring, alebo po slovensky červený sleď je prostriedok komunikácie, ktorý sa často používa či už v politike. Alebo pri obchodných rokovaniach.
V skratke by sa dalo povedať, že pôvod tohto pojmu má tkvieť v tom, že červený sleď by mala byť ryba obzvlášť štipľavého zápachu, ktorou sa trénovali stopovacie psy pri poľovačkách.
Eliminovať sa dá jednoducho, stačí sa koncentrovať na gro problému a nenechať sa zmiasť.
Vyjadrenie predsedu súdnej rady považujem za red herringa hodeného do verejného priestoru.
Navyše dodávam, že súdna rada bežne zasadá aj vo veciach zdravotného stavu, psychologických posudkov a súkromia sudcov, a to v neverejnom režime. Preto tento argument považujem za chabý.
Nie je súkromie ako súkromie?
Pri téme súkromia sudcu si neodpustím nastavenie zrkadla – počas pandémie jedna sudkyňa napísala list riaditeľovi školy, ktorú navštevovali jej deti, v ktorom žiadala pre svoje deti osobitný režim, založený na ich zdravotnom stave.
Pritom sa jednalo o jej maloleté deti, ich zdravotný stav a ich rodinný život. Tento zásah do práv maloletých bol odsúdeniahodný a zostal nepotrestaný.
No a pokiaľ predseda Súdnej rady SR dôvodí súkromím sudcu, očakávam, že namiesto hádzania červených sleďov sa budeme zaoberať na SR SR predsedom ŠTS.
Ktorý mal zasiahnuť do súkromia dcéry jedného sudcu svojimi aktivitami, o čom píše sudca Najvyššieho správneho súdu v odlišnom stanovisku k rozsudku Najvyššieho správneho súdu SR.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Sudkyňa Jelinková Dudzíková pre eReport: Nie je vo verejnom záujme bagatelizovať vzťah novinárky a sudkyne!