eReport.sk
Foto: shutterstock

Nie je respirátor ako respirátor. Dávajte si pozor na falzifikáty

Opatrenia na Slovensku sa stále sprísňujú. V hromadnej doprave, v obchodoch a neskôr už aj vo všetkých uzavretých priestoroch sú povinné respirátory. Pri výbere toho vhodného je dôležité zvoliť si seriózneho predajcu a vyhýbať sa podozrivo lacným online predajcom. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Respirátor musí byť bez výdychového ventilu. Cez ventil by vírus pri výdychu voľne unikal do okolia. Podľa Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) je tiež dôležité skontrolovať si, či je respirátor označený ako FFP2 a či je k nemu priložený návod v slovenčine. Medzi takéto tvárové polomasky možno zaradiť aj overené respirátory s označením KN95 alebo N95. 

Pozor na falzifikáty

„Aby ste sa vyhli falzifikátom a neovereným výrobkom, skontrolujte, či sa na obale alebo priamo na respirátore nachádza označenie európskej technickej normy EN 149 + A1 a značka CE, za ktorou nasleduje štvorčíslie. Číslo identifikuje, kto vydal certifikáciu respirátora pre Európsky hospodársky priestor,” vysvetlil ÚVZ. Dodáva, že ideálne je, keď si človek vie vytvoriť zásobu respirátorov aspoň na pár dní dopredu.

Od pondelka platí povinnosť nosiť respirátory FFP2 v priestoroch obchodov a v hromadnej doprave. Od pondelka 15. marca sa povinnosť nosiť respirátor rozšíri na všetky interiéry okrem vlastnej domácnosti.

Zdtoj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Zaujímavosti