eReport.sk
Boris Susko - minister spravodlivosti
Boris Susko - minister spravodlivosti zdroj foto: fb

Neziskové organizácie vyzývajú ministra spravodlivosti: Obnovte dotácie na podporu ľudských práv!

Členky Komory za mimovládne neziskové organizácie Výboru pre rodovú rovnosť vyzývajú ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD), aby prehodnotil zrušenie dotácií na podporu ľudských práv na rok 2024.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Blížime sa k svetovej vojne?
  2. Plané sľuby

Žiadajú dialóg

„Rovnako ho vyzývame, aby začal viesť dialóg so zástupkyňami a zástupcami ľudskoprávnych organizácií a inštitúcií o spôsobe podpory kľúčových princípov demokracie a základných ľudskoprávnych hodnôt, akými sú sloboda, rovnosť, dôstojnosť, spravodlivosť a solidarita,“ dodali.

Rozhodnutie o zrušení dotácií vnímajú so znepokojením. 

„Je poľutovaniahodné, že týmto došlo k zrušeniu jedinej štátnej výzvy špecificky zameranej na ochranu ľudských práv a predchádzaniu všetkých foriem diskriminácie. A to práve v dobe, keď viac ako inokedy potrebujeme v našej krajine podporovať kultúru demokracie, tolerancie, nenásilia a ochraňovať všetky zraniteľné skupiny pred čoraz explicitnejšími nenávistnými prejavmi. Argument, že prostriedky z dotácie budú presunuté na ochranu obetí násilia, neobstojí,“ skonštatovali.

Suplovali štát

Podotkli, že pomoc si zaslúžia všetci obyvatelia, ktorí sú vystavení rôznym formám diskriminácie či porušovaniu ľudských práv.

 „Organizácie a inštitúcie, ktoré mali možnosť čerpať podporu z tejto dotácie, zrealizovali množstvo kvalitných a rozmanitých projektov, pričom nimi často nahrádzali nedostatočnú činnosť či chýbajúcu iniciatívu štátu v ochrane ľudských práv,“ dodali členky komory.

Zároveň upozornili, že riešením eliminácie násilia nie je prioritizovanie jednej skupiny zraniteľných ľudí na úkor iných. 

„Takéto vyjadrenia iba prispievajú k polarizácii spoločnosti a prehlbovania nepochopenia dôležitosti komplexnosti ochrany ľudských práv a potreby aktívnej občianskej spoločnosti,“ skonštatovali.

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR zrušilo aktuálnu dotačnú výzvu na podávanie žiadostí o poskytnutie dotácie v programe Ľudské práva 2024 s alokáciou 769.500 eur, prostriedky plánuje použiť na pomoc obetiam násilia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Neziskové organizácie vyzývajú ministra spravodlivosti: Obnovte dotácie na podporu ľudských práv!

Odoberať
Upozorniť na
16 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre