tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Hotová katastrofa, kto toto zaplatí!? Cena elektriny na Slovensku pre budúci rok TAKTO vystrelila!

Zdražovanie elektrickej energie pokračuje extrémne rýchlo. Na pražskej burze PXE sa v pondelok (15. 8.) elektrina pre Slovensko s dodávkou v budúcom roku predávala za 504 eur za megawatthodinu (MWh), keď psychologickú hranicu 400 eur/MWh prelomila iba 1. augusta. Pred rokom sa pritom elektrina obchodovala za cenu približne 70 eur/MWh. Rekordné ceny zaznamenali napríklad aj v Nemecku či Maďarsku.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Český premiér Petr Fiala
  2. Český premiér Petr Fiala.
  3. Na snímke oprava elektrického vedenia po silnom vetre v obci Lutiše neďaleko Žiliny 26. februára 2020.
  4. Premiér SR Eduard Heger (OĽaNO).
  5. Lekárska fakulta UPJŠ
  6. Na snímke žatva sóje firmy Agrozoran s.r.o. Michaľany na poli neďaleko obce Michaľany v okrese Trebišov 28. septembra 2021.
  7. Na ilustračnej snímke plynový sporák v domácnosti.

Cena referenčného kontraktu na elektrinu v Nemecku s dodávkou v budúcom roku na európskej energetickej burze EEX vzrástla v pondelok až o 3,2 % na 475 eur za MWh. To je takmer šesťnásobok v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Len počas uplynulých dvoch mesiacov sa cena zdvojnásobila.

Podobná cena ako v Nemecku

Na pražskej burze zaznamenali podobnú cenu, ako má Slovensko, aj s dodávkou pre Maďarsko či Rumunsko, pre Česko sa cena pohybuje na úrovni Nemecka. Príčinou zdražovania elektriny sú obavy, či sa v Európe počas budúcej zimy vyrobí dostatok elektriny, keďže krajiny v regióne zápasia s nedostatkom dodávok plynu spôsobeným ruskou inváziou na Ukrajine.

V raste pokračovali aj ceny zemného plynu v Európe

Ďalším faktorom sú výpadky atómových kapacít vo Francúzsku, čo obmedzuje možnosti exportu francúzskej elektriny v najbližších mesiacoch, rovnako ako vysoké teploty a sucho na kontinente. V raste pokračovali aj ceny zemného plynu v Európe. Referenčný kontrakt na plyn s dodávkou v auguste na burze v Amsterdame stúpol až o 3,9 %.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hotová katastrofa, kto toto zaplatí!? Cena elektriny na Slovensku pre budúci rok TAKTO vystrelila!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku