eReport.sk
Na archívnej snímke z 1. mája 1933 nemecký prezident Paul von Hindenburg a Adolf Hitler sedia v aute počas osláv Dňa práce v Berlíne. Samospráva nemeckej metropoly Berlín odobrala vo štvrtok 27. februára 2020 titul èestného obèana niekdajšiemu ríšskemu prezidentovi Paulovi von Hindenburgovi vzh¾adom na úlohu, ktorú zohrával v èase nástupu nacistického diktátora Adolfa Hitlera k moci. FOTO TASR/AP FILE - In this May 1, 1933 file photo German President Paul von Hindenburg, left, and Adolf Hitler, right, sit in a car during a labor day celebration in Berlin. The Berlin state government on Thursday struck the Prussian aristocrat Paul von Hindenburg off of its honorary citizen list, citing his act as president in 1933 of appointing Hitler as chancellor, the dpa news agency reported. Hindenburg was elected president in 1925 and served in that role until his death in 1934. (AP Photo)
Na snímke z 1. mája 1933 prezident Paul von Hindenburg a Adolf Hitler v aute počas osláv Dňa práce v Berlíne. Foto: tasr/ap

Nemecko: Bývalý nacistický dozorca trvá na svojej nevine

Bývalý dozorca v nacistickom koncentračnom tábore Josef Schütz v pondelok pred súdom znovu poprel, že by sa počas holokaustu podieľal na páchaní vojnových zločinov. Verdikt 101-ročným obžalovaným bude vynesený v utorok. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Schütz je podľa AFP najstaršou osobou, ktorú súdia za nacistické zločiny spáchané počas druhej svetovej vojny. Bývalý dozorca je obvinený z toho, že je ako bývalý dozorca v koncentračnom tábore spoluzodpovedný za zavraždenie 3518 väzňov, ku ktorým došlo v rokoch 1942 až 1945.

Dôchodca, ktorý v súčasnosti žije v Brandenbursku, počas celého procesu tvrdil, že je nevinný, pretože „absolútne nič“ neurobil a o hrozných zločinoch páchaných v koncentračnom tábore vraj nevedel. Popiera aj to, že by v Sachsenhausene vôbec pracoval, hoci obžaloba predložila početné dokumenty dokazujúce opak.

„Neviem, prečo som tu,“ vyhlásil Schütz pred súdom sediac na invalidnom vozíku, pričom trval na tom, že so zverstvami páchanými v tábore nemal nič spoločné. Prokuratúra tvrdí, že Schütz sa svojím pôsobením v úlohe dozorcu v koncentračnom tábore „vedome a dobrovoľne“ podieľal na tam páchaných zločinoch a požaduje, aby bol potrestaný päťročným pobytom za mrežami.

Obhajoba poukazuje na to, že neexistujú dôkazy, že by sa Josef Schütz aktívne spolupodieľal na konkrétnych vraždách väzňov. Žiada preto súd, aby ho zbavil všetkých obvinení.

„Už v roku 1973 o ňom vyšetrovatelia mali informácie a nepodnikali voči nemu žiadne kroky. V tom čase ešte mohli byť vypočutí svedkovia, ktorí sú však teraz mŕtvi alebo už nemôžu hovoriť,“ povedal obhajca Stefan Waterkamp.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nemecko: Bývalý nacistický dozorca trvá na svojej nevine

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti