eReport.sk
Americké vojská budú na Okinave
Americký minister obrany Lloyd Austin. Foto: tasr

Lloyd Austin: Pomôžeme Japonsku v regióne zachovať mier. Naše zbrane budú smrteľnejšie!

Americké vojská budú na Okinave. Spojené štáty a Japonsko ohlásili v stredu novú iniciatívu zameranú na posilnenie ich bezpečnostnej spolupráce. Stalo sa tak v čase, keď Čína a Severná Kórea začínajú predstavovať hrozbu v súvislosti s rastúcim napätím v indopacifickom regióne. TASR informuje podľa správy agentúry DPA.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.
  2. Vojna všetko vyrieši
  3. Babiš pripomenul Klausov výrok
  4. Morawiecki poriadne prestrelil

Radosť..

„Tešíme sa z dnešného historické rozhodnutia spojenectva zameraného na optimalizáciu pozície amerických síl v Japonsku,“ uviedol minister zahraničných vecí Lloyd Austin na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom a ich rezortnými kolegami z Japonska Jošimasom Hajašim a Jasukazuom Hamadom.

Plánované kroky USA a Japonska prispejú k „posilneniu odstrašovania v tomto regióne a umožnia účinnejšie brániť Japonsko a jeho ľud, povedal Austin.

Americké vojská budú na Okinave

Pôjde najmú o zmeny v prítomnosti amerických vojakov na japonskom ostrove Okinava do roku 2025. Austin povedal, že v „stále náročnejšom bezpečnostnom prostredí“ sa Japonsko a Spojené štáty dohodli na reorganizácii 12. delostreleckého pluku v Japonsku na 12. námorno-pobrežný pluk. Podľa šéfa amerického rezortu obrany bude „smrteľnejší, agilnejší a schopnejší“.

Ďalšie plány

O ďalších plánoch v oblasti bezpečnosti budú podľa DPA v piatok na stretnutí v Bielom dome rokovať americký prezident Joe Biden a japonský premiér Fumio Kišida.

Japonsko len nedávno ohlásilo rozsiahle posilňovanie svojich obranných schopností v reakcii na snahu Číny posilniť svoj vplyv v indopacifickom regióne a hrozbu zo strany Severnej Kórey, ktorá vlani vykonala bezprecedentné množstvo zbraňových skúšok.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lloyd Austin: Pomôžeme Japonsku v regióne zachovať mier. Naše zbrane budú smrteľnejšie!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti