eReport.sk
Izraelský policajt sa bije s demonštrantmi, ktorí sa pokúšajú blokovať hlavnú cestu počas protestu proti vládnemu návrhu súdnej reformy nového premiéra Benjamina Netanjahua v Tel Avive.
Izraelský policajt sa bije s demonštrantmi, ktorí sa pokúšajú blokovať hlavnú cestu počas protestu proti vládnemu návrhu súdnej reformy nového premiéra Benjamina Netanjahua v Tel Avive. Foto: tasr/ap

Nepokoje v Izraeli sleduje aj USA. Politikov vyzývajú ku kompromisu


Spojené štáty, blízky spojenec Izraela, sú znepokojené eskaláciou napätia v židovskom štáte v súvislosti so schvaľovaním reformy súdnictva.

„Sme hlboko znepokojení súčasným vývojom v Izraeli, ktorý ešte viac zdôrazňuje naliehavú potrebu kompromisu,“ píše sa vo vyhlásení hovorkyne Národnej bezpečnostnej rady (NSC) Bieleho domu Adrienne Watsonovej, zverejnenom v nedeľu večer miestneho času. TASR o tom informuje na základe správ agentúr DPA a AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Izraelskí policajti zasahujú vodným delom na rozohnanie izraelských demonštrantov, ktorí blokujú diaľnicu počas protestu proti vládnemu návrhu súdnej reformy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Tel Avive 25. marca 2023.
  2. Libanon obviňuje Izrael!
  3. Netanjahu po rokovaniach so Scholzom
  4. Izraelský policajt sa bije s demonštrantmi, ktorí sa pokúšajú blokovať hlavnú cestu počas protestu proti vládnemu návrhu súdnej reformy nového premiéra Benjamina Netanjahua v Tel Avive.
  5. Izraelský policajt sa bije s demonštrantmi, ktorí sa pokúšajú blokovať hlavnú cestu počas protestu proti vládnemu návrhu súdnej reformy nového premiéra Benjamina Netanjahua v Tel Avive.

Demokratické hodnoty

Biely dom pripomenul, že prezident USA Joe Biden nedávno izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi povedal, že „demokratické hodnoty vždy boli a musia zostať charakteristickým znakom vzťahov medzi USA a Izraelom“.

Zásadné zmeny v systéme demokracie, medzi ktoré patrí aj  reforma súdnictva presadzovaná izraelskou vládou, by sa mali uskutočňovať s čo najširšou podporou obyvateľstva. „Preto dôrazne izraelských lídrov, aby čo najskôr našli kompromis. Veríme, že je to najlepšia cesta vpred pre Izrael a všetkých jeho občanov,“ konštatuje sa vo vyhlásení hovorkyne NSC.

Demonštrácie na viac ako 150 miestach

V reakcii na odvolanie izraelského ministra obrany Joava Galanta premiérom Benjaminom Netanjahuom sa v nedeľu večer vo viacerých izraelských mestách konali spontánne masové demonštrácie.

Davy ľudí s izraelskými zástavami demonštrovali podľa polície na viac ako 150 miestach vrátane Tel Avivu, Jeruzalema, Beerševy a Haify, kde zablokovali cesty a križovatky.

Odvolaný minister Gallant, ktorý je členom Netanjahuovej pravicovej strany Likud, vyzval v sobotu na zastavenie procesu schvaľovanie reformy justície. Tá by dala vláde väčšie právomoci pri menovaní sudcov, vrátane najvyššieho súdu, a zároveň by boli oklieštené možnosti tohto orgánu vetovať zákony.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nepokoje v Izraeli sleduje aj USA. Politikov vyzývajú ku kompromisu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: