eReport.sk
Právnici sa v Izraeli búria
Izraelskí právnici mávajú s izraelskými vlajkami počas protestu proti kontroverzným plánom vlády. Foto: tasr/ap

Izrael ide na hranu. Sú o krok bližšie k ovládnutiu súdov politikmi, verejnosť sa búri

Izraelský parlament posunul do druhého čítania kontroverznú súdnu reformu, proti ktorej jej odporcovia už niekoľko týždňov organizujú masové demonštrácie v Tel Avive, Jeruzaleme, Haife a Beeršebe. V utorok to uviedla agentúra AP, informuje TASR.

Poslanci posunuli návrh súdnej reformy do druhého čítania krátko po polnoci po sedemhodinovej rozprave pomerom hlasov 63:47. Navrhované reformy by umožnili izraelskému parlamentu zrušiť akékoľvek rozhodnutie najvyššieho súdu jednoduchou väčšinou – hlasmi 61 poslancov v 120-člennom Knesete. Zmenami by sa posilnila aj politická kontrola nad vymenúvaním sudcov.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zľava americký prezident Joe Biden a izraelský prezident Jicchak Herzog počas stretnutia v prezidentskej rezidencii v Jeruzaleme 14. júla 2022.
  2. Je Netanjahu diktátor?
  3. Je Netanjahu diktátor?
  4. OSN sa hnevá na Izrael
  5. USA vyzýva svojich občanov

Kritici návrhu – vrátane predsedníčky najvyššieho súdu Ester Hajutovej – odsúdili reformu ako útok na nezávislosť izraelského súdnictva. 

Vládna koalícia premiéra Netanjahua reformu obhajuje argumentami na odstránenie nerovnováhy moci medzi volenými zástupcami a najvyšším súdom.

Na schválenie súdnej reformy sú potrebné ešte dve hlasovania v parlamente, pripomína agentúra AP.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Izrael ide na hranu. Sú o krok bližšie k ovládnutiu súdov politikmi, verejnosť sa búri

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php