eReport.sk
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás tvrdí, že palestínsky národ takú vojnu nikdy predtým nezažil. Foto: tasr/ap

Nemám slov, ktorými by som opísal genocídu a skazu, ktoré utrpel palestínsky ľud v Gaze, netají palestínsky prezident Mahmúd Abbás

To, čo robí izraelská armáda na obyvateľoch Palestíny po krvavom útoku palestínskych extrémistov z militantného hnutia Hamas už prekračuje všetky hranice chápania. Letecké útoky na nemocnice, sanitky prevážajúce ranených či utečenecké tábory, ale aj odopieranie vody, nedostatok jedla a k tomu všetkému stovky až tisíce mŕtvych žien a detí. Toto už nie je vojna či boj proti teroristom, ale genocída!

Je potrebné zastaviť extrémistické násilie

To, čo sa deje na Blízkom východe už zrejme dochádza aj „mierotvorcom“ z USA. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken totiž dnes povedal palestínskemu prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi, že Palestínčania žijúci v pásme Gazy nesmú byť násilne vysídlení. TASR prevzala správu z agentúry AFP. Blinken a Abbás v Ramalláhu diskutovali aj o „potrebe zastaviť extrémistické násilie voči Palestínčanom“ na západnom brehu Jordánu, uviedol hovorca amerického rezortu diplomacie Matthew Miller. Palestínsky prezident počas stretnutia odsúdil izraelskú genocídu v pásme Gazy počas boja proti militantnom z hnutia Hamas.

Po prípadnom ukončení vojny by najväčší zmysel dávalo, ak by sa k moci v pásme Gazy vrátila palestínska samospráva.

Antony Blinken, minister zahraničných vecí USA

„Nemám slov, ktorými by som opísal genocídu a skazu, ktoré utrpel palestínsky ľud v Gaze zo strany izraelskej vojnovej mašinérie, bez ohľadu na zásady medzinárodného práva,“ citovala jeho slová palestínska tlačová agentúra WAFA. Izrael po koordinovaných útokoch Hamasu na izraelské územie zo 7. októbra vyhlásil, že jeho cieľom je zničiť toto palestínske militantné hnutie, ktoré je v pásme Gazy pri moci od roku 2007, pripomína AFP. To vyvolalo otázku, kto bude po skončení konfliktu spravovať túto palestínsku enklávu.

Mier zaručí vytvorenie palestínskeho štátu

Abbás odkázal Blinkenovi, že palestínska samospráva sa môže vrátiť k moci v pásme Gazy iba vtedy, ak sa nájde „komplexné politické riešenie“ izraelsko-palestínskeho konfliktu. Bezpečnosť a mier podľa palestínskeho prezidenta možno dosiahnuť iba ukončením okupácie a vytvorením palestínskeho štátu podľa územného rozdelenia spred vojny na Blízkom východe v roku 1967 s východným Jeruzalemom ako jeho hlavným mestom, informovala agentúra AP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Z prímeria by vraj profitoval Hamas

Americký minister zahraničných vecí tento týždeň povedal, že po prípadnom ukončení vojny by najväčší zmysel dávalo, ak by sa k moci v pásme Gazy vrátila palestínska samospráva. Blinken dnes navštívil západný breh Jordánu (Predjordánsko) prvý krát od začiatku konfliktu medzi Izraelom a Hamasom, ktorý vypukol 7. októbra po koordinovaných útokoch Hamasu na izraelské územie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nemám slov, ktorými by som opísal genocídu a skazu, ktoré utrpel palestínsky ľud v Gaze, netají palestínsky prezident Mahmúd Abbás

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre