eReport.sk
Vojna medzi Izraelom a Palestínou sa už rozširuje aj na ďalšie okolité štáty - Sýriu a Libanon. Zdroj: FB / Eduard Chmelár

Vráťte Palestínčanom ich práva, slobodu a nezávislosť a bude v Izraeli pokoj, vysvetľuje Chmelár

Vojna na Ukrajine sa ozbrojeným konfliktom v Izraeli dostala na akúsi vedľajšiu koľaj. Vniknutie vojakov z palestínskeho militantného hnutia Hamas na izraelské územie, jeho ostreľovanie, usmrtenie stoviek ľudí, zranenie ďalších tisícok, ale aj odvlečenie desiatok zajatcov postavilo svet na nohy. Ľudia krútia hlavami, čože sa to tam vlastne stalo, lenže tak, ako má svoje pozadie vojna na Ukrajine, tak ho má aj tá v Izraeli.

Násilie bude mať strašné následky

Vo svete sa príčiny ruskej „špeciálnej operácie“ na Ukrajine radšej nepomínajú, pretože by celý konflikt vyznel ináč ako si ho želajú „mierotvorné“ USA a „demokratické“ krajiny, a rovnaké je to aj s konfliktom medzi Izraelom a Palestínou. Prečo sa tam dlhé roky zvádzajú krvavé boje a prečo tam zomierajú nevinní ľudia? Ani o tomto sa u nás veľmi nehovorí, pretože si to „niekto“ neželá. Ako celé „zlo“ v skutočnosti medzi Izraelom a Palestínou vzniklo a dlhé roky pokračuje, vysvetlil v statuse historik a politický komentátor Eduard Chmelár. „Vráťte Palestínčanom ich práva, slobodu a nezávislosť – inej cesty k bezpečnosti a mieru niet,“ konštatuje hneď v úvode Chmelár, podľa ktorého nové kolo násilia medzi Izraelom a Palestínou bude mať strašné následky a doplatia na neho, ako vždy, tí nevinní a bezbranní.

Vráťte Palestínčanom ich práva, slobodu a nezávislosť – inej cesty k bezpečnosti a mieru niet.

Eduard Chmelár, historik a politický komentátor

„Je príliš jednoduché „dôrazne odsudzovať teroristické útoky voči Izraelu“, ako to dnes urobila prezidentka, premiér, minister zahraničných vecí a vlastne všetci západní lídri. Chýba už len formulka, že agresia Hamasu je „ničím nevyprovokovaná“. Ale ani uznanie toho, že Hamas neútočil bez predchádzajúcich príčin, nás neprivedie bližšie k poznaniu hĺbky problému,“ vysvetľuje historik a dodáva, že vraždenie detí na dennej báze, ničenie príbytkov, vyháňanie z domovov a 75 rokov okupácie a apartheidu nie sú žiadne „provokácie“. Chmelár vzápätí pripomína, že len v piatok pochovali desaťročného palestínskeho chlapca zavraždeného Izraelčanmi a minulý týždeň zavraždili izraelskí vojaci tiež niekoľko palestínskych civilistov, medzi nimi aj deti.

Civilisti sa nikdy nesmú stať terčom útokov

„Počuli ste našich predstaviteľov odsúdiť toto vraždenie? Počuli ste ich vôbec niekedy vydať vyhlásenie voči masakrovaniu Palestínčanov? Čo môžeme čakať od tých, ktorí nedokázali odsúdiť ani genocídu arménskeho obyvateľstva v Náhornom Karabachu? Koľkí z vás, ktorí sa dnes pohoršujete nad terorizmom Hamasu, vedia, že medzinárodné právo poskytuje Palestínčanom prostredníctvom OSN právo na odboj proti okupácii, vrátane ozbrojeného?“ kladie závažné otázky politický komentátor a dodáva, že keby vo vyhlásení západných predstaviteľov bola aspoň zmienka o palestínskych civilistoch, ktorí doplatia na prebiehajúcu vojnu najviac, pretože čelia presile jednej z najsilnejších armád sveta, ktorá sa nebráni, ale kruto mstí a zrovnáva so zemou celé obytné štvrte, nepovie ani slovo.

Medzinárodné právo poskytuje Palestínčanom prostredníctvom OSN právo na odboj proti okupácii, vrátane ozbrojeného.

Eduard Chmelár, historik a politický analytik

Keby náš minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský, ktorý zasalutoval, že Izrael má právo brániť sa agresii, rovnako pripomenul, že to isté právo má aj Palestína, bolo by to ako tak vyvážené stanovisko. Keby prezidentka Čaputová vo svojom vyhlásení spomenula aspoň to, čo vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk, ktorý varoval Izrael, aby sa vyvaroval civilných obetí, pričom zdôraznil „Civilisti sa nikdy nesmú stať terčom útokov“, malo by to podľa Chmelára zmysel a mohol by byť konečne na našu hlavu štátu hrdý. „Ale toto je iba vyjadrenie lojality jednému štátu, ktorý sa dlhodobo správa ako okupant a čelí odporu domáceho palestínskeho obyvateľstva,“ prízvukuje politický komentátor, podľa ktorého nemôžete na jednej strane podporovať bojovníkov za slobodu na Ukrajine a na strane druhej nazývať palestínskych povstalcov teroristami.

Zodpovednosť je na izraelskom apartheide

„Ako hovorí bývalý riaditeľ medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch Kenneth Roth, nie je správne používať termín „terorizmus“ vo vojne, keď ho Spojené štáty uplatňujú len voči jednej strane a vyčíňanie izraelskej armády nechávajú bez povšimnutia. Oveľa zmysluplnejšie by bolo pripomenúť tak Hamasu, ako aj izraelskej vláde, že podľa humanitárneho práva je vojnovým zločinom útok na civilistov bez rozdielu na to, kto ho pácha,“ vysvetľuje Chmelár, ktorý neschvaľuje žiadne násilie a principiálne odsudzuje akékoľvek útoky na ktorýchkoľvek civilistov. Zodpovednosť za to, čo sa tam deje, leží podľa neho na izraelskom apartheide a osadníckej kolonizácii.

Related Posts

  1. Ubezpečenie zrejme nezabralo

Palestínčania dlhodobo čelia vyháňaniu z vlasti, ničeniu ich domovov, protiprávnemu zaberaniu ich pôdy a vody, sú vystavovaní násiliu ozbrojených osadníkov a izraelských vojakov, ich deti sú väznené a mučené, dospelých držia v detenčných väzbách, žijú oddelení segregačným múrom, odoberajú im právo na pobyt a možnosť zlučovania rodín, bránia im v návšteve posvätných miest a v slobodnom vyznávaní ich viery a názorov. Pásmo Gazy je zovreté v nelegálnej blokáde, a teda je podľa haagskych konvencií okupované. Izraelská armáda pravidelne bombarduje a vraždí tisíce civilistov vrátane ohromujúceho počtu detí, pričom obyvateľstvo Gazy je vystavené zámernej blokáde na samej hranici prežitia,“ upozorňuje Eduard Chmelár na závažné skutočnosti.

Toto všetko robí americké „impérium“

Len totálny ignorant môže podľa neho popierať, že Palestínčania majú právo na slobodu, spravodlivosť, rovnosť, dôstojné zaobchádzanie a v neposlednom rade mier. „Viem, na to isté majú právo aj Izraelčania, ktorých každodenný strach o bezpečnosť je pochopiteľný a legitímny. Lenže na to všetko je veľmi jednoduché riešenie: vráťte Palestínčanom ich práva, slobodu a nezávislosť! Iná cesta k bezpečnosti a mieru nie je,“ vyzýva Chmelár a dodáva, že Západ si však pred tým dlhodobo zakrýva oči a falošne obracia vzťah agresor – obranca naopak. „Americké impérium sa obáva terorizmu, ale vyzbrojilo teroristov v Líbyi a Sýrii. Obávajú sa vzrastajúceho neonacizmu, ale vyzbrojili neonacistov na Ukrajine. Vyčítajú Číne útlak Ujgurov, ale sami odvliekli popredných ujgurských separatistov do väznice Guantánamo,“ pripomína Chmelár, podľa ktorého impériá nemajú žiadne hodnoty, majú iba záujmy.

Svet by Izraelu oveľa viac pomohol, keby ho tlačil do dodržiavania medzinárodných noriem. Na mier a slobodu majú totiž nárok všetci.

Eduard Chmelár, historik a politický analytik

„Svet je šokovaný razanciou dnešných útokov. To, čo sa podarilo Hamasu, je do určitej miery druhá „jomkipurská vojna“, od ktorej vypuknutia uplynulo práve včera 50 rokov. Ale pre znalcov to až také prekvapujúce nebolo,“ konštatuje skúsený historik a dodáva, že izraelská armáda opakovane varovala premiéra Netanjahua pred možným útokom Hamasu. „Ten generálom odkázal, že sú „blbí protestujúci ľavičiari“ a nič neurobil. Izraelská spoločnosť je rozdelená, vláda nekompetentná, demokracia ohrozená – a nepriatelia Izraela to dobre vedia. Odpovedať brachiálnym násilím je však slepá ulička. Svet by Izraelu oveľa viac pomohol, keby ho tlačil do dodržiavania medzinárodných noriem. Na mier a slobodu majú totiž nárok všetci,“ napísal na samý záver svojho statusu historik a politický komentátor Eduard Chmelár.

Zdroj: FB / Eduard Chmelár


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vráťte Palestínčanom ich práva, slobodu a nezávislosť a bude v Izraeli pokoj, vysvetľuje Chmelár

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie