eReport.sk
Potrebujeme schváliť rozpočet
Minister financií Michal Horváth, foto:tasr

Na našej ekonomike parazitujú viaceré negatívne javy! Horváth: Najhoršia je inflácia!

Negatívne a pozitívne javy. Slovenskú ekonomiku v tomto roku negatívne ovplyvňuje inflácia, ktorá oslabuje spotrebu domácností. Potiahnuť by ju naopak mohla oživujúca svetová ekonomika či čerpanie eurofondov, predpokladá nový minister financií Michal Horváth.

Zožierana ekonomika

„Vývoj v tomto roku je poznačený tým, že na jednej strane na ekonomiku dolieha inflácia, ktorá tlmí kúpyschopnosť obyvateľstva. Vidíme už na začiatku roka slabnúci dopyt domácností. Zrejme takýto vývoj bude pretrvávať aj naďalej,“ uviedol v rozhovore.

Negatívne a pozitívne javy

Zároveň však pripomenul, že už na začiatku roka sa darilo priemyselnej výrobe a exportom. „Očakáva sa, že sa bude oživovať svetová ekonomika, nástup čínskej ekonomiky a podobne, to by mohlo potiahnuť aj našu ekonomiku od druhého polroka tohto roka,“ avizoval Horváth.

Upozornil, že Slovensko má aj mimoriadny rok z hľadiska čerpania eurofondov, ktoré znamenajú veľmi dôležitý impulz pre ekonomiku. Tento rok končí možnosť dočerpať eurofondy zo starého programového obdobia, zároveň sa už rozbieha nové obdobie a priebežne sa čerpá aj plán obnovy.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezidentka SR Zuzana Čaputová
  2. Monika Beňová Ukrajina
  3. Slušnosť a dobro

Minister dúfa, že sa na poslednú chvíľu podarí napĺňať plány, ktoré v tejto oblasti sú. „To zaostávanie je obrovské, ale dúfam, že v priebehu tohto roka to do veľkej miery dobehneme. Toto by malo tiež citeľne prispievať k rastu ekonomiky, rastu životnej úrovne na Slovensku,“ doplnil Horváth.

Prognóza rezortu financií

Podľa zatiaľ aktuálnej prognózy ministerstva financií z februára sa slovenská ekonomika tento rok vyhne recesii a hrubý domáci produkt (HDP) stúpne o 1,3 %. Priemerná inflácia má spomaliť pod 10 %. V rokoch 2024 a 2025 čaká slovenskú ekonomiku oživenie podporené rastom eurozóny, a teda vyšším výkonom exportu. Novú makroekonomickú prognózu má ministerstvo zverejniť v júni.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na našej ekonomike parazitujú viaceré negatívne javy! Horváth: Najhoršia je inflácia!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php