eReport.sk
Nebolo by to prvýkrát
Vladimir Putin. Zdroj: TASR/AP

Kremeľ: Západ sa pomocou protestov snaží v Srbsku o prevrat a vyprovokovanie vojny!

 Nebolo by to prvýkrát. Rusko obvinilo západné krajiny z podnecovania napätia v Srbsku. V balkánskej krajine s priateľskými vzťahmi s Moskvou vypukli protesty pre údajné podvody v parlamentných voľbách 17. decembra. TASR informuje podľa agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Špinavá hra
  2. Je Netanjahu diktátor?
  3. Ovocie nekontrolovanej migrácie?

Nebolo by to prvýkrát

„Pokusy kolektívneho Západu destabilizovať situáciu v krajine (Srbsku) sú zrejmé,“ povedala pre štátnu tlačovú agentúru RIA Novosti hovorkyňa ministerstva zahraničia Maria Zacharovová.

Tento scenár nie je až taký nepravdepodobný, keď si človek spomenie na Majdan.. Ale i na mnohé krajiny, kde (najmä) Američania „neprovokovali,“ ani „nerozdúchavali oheň,“ či sa nesnažili „zvrhnúť nedemokratické vlády a režimy.“ Lebo zabíjať domácich obyvateľov v ich vlastnej krajine, a chcieť im tak „priniesť lepšie zajtrajšky“ je „vysoko demokratické..“

Protesty v Belehrade

V nedeľu sa demonštranti pokúsili zaútočiť na belehradskú radnicu, pretože odmietajú výsledky parlamentných a miestnych volieb. Podľa volebnej komisie ich vyhrala vládnuca pravicová Srbská pokroková strana (SNS) prezidenta Aleksandra Vučiča so ziskom zhruba 46 percent hlasov.

Proeurópske hnutie Srbsko proti násiliu (SPN) získalo asi 23,5 percenta hlasov. Ak by sa tento výsledok potvrdil, SNS by mala v 250-člennom parlamente absolútnu väčšinu a budúcu vládu by zostavila sama. SNS vyhlasuje, že zvíťazila aj v komunálnych voľbách v Belehrade.

OBSE

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) informovala o nezrovnalostiach počas hlasovania 17. decembra. Patrili k nim kupovanie hlasov či nadmerný počet odovzdaných hlasovacích lístkov v urnách. Srbsko už v stredu oznámilo plán zopakovať voľby v 30 volebných okrskoch z celkového počtu vyše 8000, ktoré sa budú konať 30. decembra.

Priateľstvo

Kremeľ výsledky volieb privítal, pričom hovorca Dmitrij Peskov povedal, že Moskva dúfa, že výsledok povedie k „ďalšiemu posilneniu priateľstva“ medzi krajinami.

Srbsko má s Ruskom historicky úzke vzťahy. A Belehrad sa nepripojil k medzinárodným sankciám voči Moskve za rozpútanie vojny na Ukrajine. Srbsko však odsúdilo ruskú agresiu v OSN.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kremeľ: Západ sa pomocou protestov snaží v Srbsku o prevrat a vyprovokovanie vojny!

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre