eReport.sk
Američania sú pre Európu nepostrádateľní
Americkí vojaci a ich spojenci sa stiahnu z územia Iraku, kde boli desať rokov v rámci boja proti IS. Ilustračné foto. Zdroj: tasr

Nebezpečná rétorika USA: Všade vidia nebezpečenstvo vojny, ktoré len oni „musia“ ísť vyriešiť


Na zemeguli niet militantnejšej krajiny ako sú USA. Toľko vojen, ktoré oni po celom svete viedli, a najmä toľko mŕtvych, ktorí po nich zostali, nemá na svedomí nikto. Lenže, stále im je málo. Oni jednoducho potrebujú bojovať a zabíjať. A keď sa náhodou niekde nebojuje, tak oni sa postarajú o to, aby sa to zmenilo, alebo aby sa tam aspoň začalo o vojne vážne hovoriť, a teda sa začalo zbrojiť. A čím? Prirodzene zbraňami z USA!

A opäť – nemenovaní americkí predstavitelia

Americkí predstavitelia aj teraz varovali, že severokórejský vodca Kim Čong-un by mohol v nadchádzajúcich mesiacoch podniknúť „smrteľné“ vojenské akcie proti Južnej Kórei. Američania si však nemyslia, že bezprostredne hrozí vypuknutie vojny na Kórejskom polostrove. Na štvrtkovú správu denníka The New York Times (NYT) upozornila agentúra Jonhap, informuje TASR. Nemenovaní americkí predstavitelia podľa správy poukázali na to, že súčasná rétorika Kima namierená proti Južnej Kórei je agresívnejšia než doposiaľ a že by mala byť braná vážne. „Hoci dodali, že nevidia bezprostredné riziko úplnej vojny na Kórejskom ostrove, Kim by mohol podniknúť útoky spôsobom, ktorý by podľa neho zabránil rýchlej eskalácii,“ napísal NYT.

Severokórejský vodca Kim Čong-un by mohol v nadchádzajúcich mesiacoch podniknúť „smrteľné“ vojenské akcie proti Južnej Kórei.

Nemenovaní americkí predstavitelia

Predstavitelia ako príklad uviedli delostrelecké ostreľovanie juhokórejského ostrova Jon-pchjong z roku 2010, pri ktorom zahynulo niekoľko Juhokórejčanov vrátane dvoch vojakov. Juhokórejská Národná spravodajská služba (NIS) v decembri uviedla, že sa zvýšila pravdepodobnosť vojenských provokácií Severnej Kórey v tomto roku – pred aprílovými juhokórejskými voľbami a prezidentskými voľbami v USA, ktoré sa uskutočnenia v novembri.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Britský premiér Rishi Sunak.

Obavy začali narastať po tom, čo Kim vyzval svoju krajinu na posilnenie vojnovej pripravenosti, ako aj pripravenosti na „potlačenie celého juhokórejského územia v prípade nepredvídateľnej udalosti“. Severokórejský líder okrem toho žiada zmenu ústavy s cieľom označiť južného suseda za „stáleho hlavného nepriateľa“. Jonhap poukazuje aj na opakové testy zbraní KĽDR vrátane tohtotýždňového odpálenia údajne novej strely s plochou dráhou letu. „Takúto rétoriku od muža stojaceho na čele režimu, ktorý pokračuje v presadzovaní pokročilých vojenských schopností vrátane jadrových, musíte brať vážne,“ uviedol minulý týždeň hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nebezpečná rétorika USA: Všade vidia nebezpečenstvo vojny, ktoré len oni „musia“ ísť vyriešiť

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: