eReport.sk
Na snímke, ktorú poskytla Tlačová kancelária ukrajinského prezidenta, zľava predseda vlády SR Eduard Heger, vedúci kancelárie prezidenta Ukrajiny Andrij Jermak, prezidentka Moldavska Maia Sanduová, prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj, predseda vlády Slovinska Robert Golob, predseda vlády Ukrajiny Minister Denys Šmyhal a chorvátsky premiér Andrej Plenkovič pózujú pre skupinovú fotografiu počas summitu Buča v Kyjeve na Ukrajine v piatok 31. marca 2023.
Na snímke, ktorú poskytla Tlačová kancelária ukrajinského prezidenta, zľava predseda vlády SR Eduard Heger, vedúci kancelárie prezidenta Ukrajiny Andrij Jermak, prezidentka Moldavska Maia Sanduová, prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj, predseda vlády Slovinska Robert Golob, predseda vlády Ukrajiny Minister Denys Šmyhal a chorvátsky premiér Andrej Plenkovič pózujú pre skupinovú fotografiu počas summitu Buča v Kyjeve na Ukrajine v piatok 31. marca 2023. Foto: tasr/ap

Moldavská prezidentka: Spojili sme kontinent, aby sme potvrdili odhodlanie vrátiť doň mier

Krajiny na summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) ukázali jednotu v čase, keď je stabilita kontinentu ohrozená. Uviedla to moldavská prezidentka Maia Sanduová, ktorá štvrtkové stretnutie lídrov hostila. Zároveň zdôraznila, že Moldavsko jednoznačne smeruje k ceste do EÚ.

Spájanie kontinentu

Nachádzame sa len 20 kilometrov od Ukrajiny. Spojili sme tu celý kontinent, aby sme znovu potvrdili naše odhodlanie vrátiť mier späť do Európy,“ vyhlásila Sanduová. Lídri podľa nej ukázali, že jednotne stoja proti najväčšej vojenskej agresii od druhej svetovej vojny a staviame sa proti porušeniu medzinárodného práva.

Návrat mieru do Európy

Ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, ktorý sa na summite zúčastnil osobne, potvrdili podporu tak dlho, ako to bude potrebovať. Ak by nebolo odvahy a odporu Ukrajiny, Moldavsko by podľa Sanduovej bolo ohrozené. Vyzdvihla, že išlo o prvé stretnutie EPC v krajine, ktorá nie je členom EÚ. Zdôraznila, že Moldavsko k členstvu v Únii jednoznačne smeruje a chce byť mierovým, demokratickým a slobodným štátom. Sanduová tiež poďakovala politikom EÚ za podporu v tejto snahe.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Rusko žiada Medzinárodný súdny dvor
  2. Žiadna vojna?
  3. Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Wlachovský, Foto: tasr
  4. Stoltenbergov apel z Bruselu

Podľa španielskeho premiéra Pedra Sáncheza chcú politici vyslať jasný signál jednoty európskej rodiny voči agresii ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine. „Demokracia, slobody, zásady a hodnoty, na ktorých stojí európske spoločenstvo a právny poriadok, sú ohrozené Putinovou agresívnou vojnou,“ povedal Sánchez. Zároveň oznámil, že budúce stretnutie EPC sa uskutoční 5. októbra v španielskom meste Granada.

Fiala hovoril o významnosti formátu

Podľa českého premiéra Petra Fialu, ktorý vlani hostil prvý summit EPC, sa tento formát ukázal ako významný. „Budeme presadzovať mier, spoluprácu a prosperitu v Európe. Od prvého summitu EPC v Prahe toto vidím ako našu hlavnú prioritu,“ uviedol český premiér. Hlavnými témami boli bezpečnosť, energetika a konektivita. Summit má podľa neho aj symbolický význam. „Môžeme ukázať našim občanom, že európske partnerstvá sú silné a spoločne sa môžeme postaviť hrozbám,“ doplnil.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Moldavská prezidentka: Spojili sme kontinent, aby sme potvrdili odhodlanie vrátiť doň mier

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php