eReport.sk
Napätie medzi Ukrajinou a Maďarskom rastie
Viktor Orbán. Foto:tasr

Napätie medzi Ukrajinou a Maďarskom rastie. Už aj na diplomatickej úrovni

Ich vzťahy sa vyostrujú. Ukrajina si v utorok predvolala maďarského veľvyslanca Istvána Íjgyártóa a protestovala proti výrokom maďarského premiéra Viktora Orbána. Zároveň vyzvala Budapešť, aby prestala s protiukrajinskou rétorikou. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry Reuters. 

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo veľvyslanca po tom, čo hovorca ministerstva minulý týždeň informoval o Orbánových výrokoch pred novinármi. Maďarský premiér im totiž povedal, že Ukrajina je „zem nikoho“ a prirovnal ju k Afganistanu.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Maďarský premiér Viktor Orbán
  2. Orbánova vláda odkazuje Bruselu
  3. Orbán
  4. Orbán plánuje vetovať predlženie sankcií voči Rusku
  5. Orbánova vláda odkazuje Bruselu
  6. Ústava sa porušovať nebude!

Veľvyslancovi Íjgyártóovi bol odovzdaný „silný protest v súvislosti s nedávnymi pohŕdavými vyhláseniami maďarského premiéra Viktora Orbána“, uviedlo ukrajinské ministerstvo. „Maďarskému diplomatovi sme zdôraznili, že protiukrajinská rétorika, ktorú počuť od maďarského vedenia už dlho, je absolútne neprijateľná a spôsobuje škody v ukrajinsko-maďarských vzťahoch,“ vysvetlilo ministerstvo v Kyjeve.

Maďarsko sa k sankciám nepridalo

Maďarská strana bola vyzvaná, aby prestala s týmto negatívnym smerovaním a vyhla sa tak nenapraviteľným následkom vo vzťahoch medzi oboma krajinami,“ dodalo.

Maďarsko kritizuje sankcie EÚ proti Rusku za inváziu na Ukrajinu. Tvrdí, že Moskvu významne neoslabili a naopak, hrozí zničenie európskej ekonomiky. Maďarsko sa tiež vlani rozhodlo, že nebude Ukrajine posielať zbrane.  

Orbánov šál

Kyjev sa sťažoval Maďarsku už vlani, keď Orbán išiel na futbalový zápas maďarskej reprezentácie proti Grécku so šálom, na ktorom bola zobrazená časť ukrajinského územia ako súčasť Uhorska. Na Orbánovom šále bola mapka Uhorska vo farbách maďarskej vlajky. Aj územie Slovenskej republiky bolo na tejto „mapke“ zahrnuté do Uhorska.

Vzťahy Ukrajiny a Maďarska v posledných rokoch skomplikovali  tvrdenia Budapešti, že sú obmedzované práva etnických Maďarov na Ukrajine. Kyjev totiž v roku 2017 schválil zákon obmedzujúci používanie menšinových jazykov v školách.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Napätie medzi Ukrajinou a Maďarskom rastie. Už aj na diplomatickej úrovni

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti