eReport.sk

VIDEO Koláček pre eReport: Naď nehovorí pravdu, tu je zmluva, ktorá zakazuje reexport Migov!


Naď nehovorí pravdu. Expert na vojenské letectvo Vladimír Koláček reaguje na tvrdenia exministra obrany Jaroslava Naďa (Demokrati), že informácie o komplikáciách s exportom stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu boli klamstvami. Naď naviac tvrdil, že časť argumentácie prinášajú do diskusie ľudia platení Ruskou federáciou, čo však následne nevedel dokázať. Naď nakoniec „vytasil“ aj právnu analýzu, na základe ktorej je vraj darovanie Migov na Ukrajinu v poriadku. O analýze však neexistuje na ministerstve obrany žiadny záznam.

Ani Migy ani protilietadlový systém KUB neboli v pôvodných zoznamoch toho, o čo Ukrajina žiada. Európska komisia teda nemala na základe čoho Slovensku vyplatiť 350 miliónov eur za tieto exporty. To sú ale peniaze, s ktorými Slovensko rátalo a ráta. Naď tvrdí, že Ukrajina techniku, ktorá na Ukrajinu odišla, doplnila na zoznam dodatočne a že peniaze vyplatené budú. Tým však v podstate potvrdil, že argumentácia vojenských expertov nebola klamlivá.

Overené informácie o zlyhaniach vlády

„Preveril som si túto informáciu z dvoch nemenovaných zdrojov a v tom čase bola úplne pravdivá… Ukrajina to do zoznamu doplnila, tým pádom pripustil, že to tam niekedy nebolo,“ povedal pre eReport Koláček.

Existuje naviac vysoká pravdepodobnosť, že ministerstvu obrany sa zatiaľ celú situáciu zvrátiť nepodarilo a problém s preplatením stoviek miliónov eur pretrváva. „Do dnešného dňa sa nepochválil (pozn. red. – Naď), že sme to dostali preplatené. To znamená, že sa môžeme domnievať, že to preplatené nebolo,“ pokračuje Koláček.

Nie kremeľská propaganda, ale reálne zmluvy

Problémov tu je však evidentne viac. Existujú totižto dve zmluvy, ktoré Slovensko exportom Migov na Ukrajinu pravdepodobne porušilo. Naď protiargumentoval, že zmluvy neexistujú a že boli podstrčené zo strany Ruska proruským trollom. Koláček však ich kópie priniesol priamo do nášho štúdia a to aj s príslušnými podpismi.

Zdroj: yt/eReport

„Tu je tá dohoda medzi SR a RF o vojensko-technickej spolupráci z roku 1997, ktorá platila od roku 1998. Článok 6 nám jasne hovorí, že sa nebude reexportovať. Podpisy sú tu. Zmluva bola archivovaná na MO a nie je pravda, že neexistovala a nedá sa dohľadať,“ tvrdí Koláček. „Toto je konkrétne zmluva z roku 1993, ktorú podpisoval človek, ktorý bol vtedy na funkcii na Úrade pre investície a akvizície,“ poukazuje aj na druhú zmluvu, v ktorej sa jednoznačne píše, že bez súhlasu Ruska nie je možné reexportovať stíhačky Mig-29. Ministerstvo má na informácie o týchto zmluvách v súčasnosti držať embargo.

Slovensko má problémy s obranyschopnosťou

V kontexte dodávok vojenskej techniky na Ukrajinu sa často hovorí aj o stave obranyschopnosti Slovenska. V skladoch má chýbať munícia, štát nedisponuje dostatočným počtom lietadiel a protivzdušná ochrana má byť nastavená len na tie objekty, kde majú NATO a USA svoje záujmy. Chránené teda nie je územie SR, ale letisko Sliač a Kuchyňa. „Mali by sme začať zabezpečovať protivzdušnú obranu, ktorá je veľmi drahá,“ uvádza Koláček.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Má verejnosť dostatok objektívnych informácií?
  2. Čaputovej priorita Ukrajina?
  3. Sudca nie je nadčlovek!

Biedne sme na tom aj v oblasti protilietadlovej obrany. „Z nejakých 31 batérii máme štyri KUBy a z nich sme dve odpaľovacie zariadenia darovali niekam… Teraz by sme mali mať 14 odpaľovacím zariadení po 3 rakety,“ dodal.

V relácii „Bez cenzúry“ s Fedorom Flašíkom sa taktiež dozviete:

V čom spočíva rekonštrukcia letiska Sliač, na ktorú Naď bez mandátu vyčlenil milióny eur?

Koľko pozemného personálu a letcov musí Slovensko vyškoliť pred príchodom nových technických akvizícií?

Prečo Slovensko bude do USA posielať desiatky miliónov ročne?

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Koláček pre eReport: Naď nehovorí pravdu, tu je zmluva, ktorá zakazuje reexport Migov!

Odoberať
Upozorniť na
14 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre