eReport.sk
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Foto: tasr

Naď ako moderátor? Kázal Blanárovi, aby prestal rečniť a odkázal: My máme normálnych poslancov!

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Blanár (Smer-SD) sa nezhodujú v otázke obrannej zmluvy s USA, ktorú tento týždeň schválila vláda. Podľa Naďa ide len o štandardizovanie vzájomných vzťahov a nastavenie rámcov tomu, čo sa môže robiť. Jej podpísaním prestane byť Slovensko jedinou krajinou na východnej hranici, ktorá ju nemá. Blanár sa domnieva, že zmluva je nepotrebná a nebezpečná. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

„Zmluvu podpísalo 23 členských krajín, všetci ju považujú za dôležitú. Ohrozili by iné krajiny svoju suverenitu?“ pýta sa Naď, ktorý počas diskusie vyhlásenia svojho politického oponenta opakovane označoval za klamstvá, dokonca sa ho namiesto moderátora snažil zastaviť v rečnení. „Stačilo, dosť bolo tých klamstiev,“ v takomto duchu napomínal v televíznom štúdiu Naď Blanára a to v čase, keď mal podpredseda parlamentu priestor, aby reagoval.

Minister obrany zopakoval, že zmluva s Američanmi je len rámcová, ku ktorej sa budú uzatvárať vykonávacie dohody, o nich sa ešte bude hovoriť. Zmluva bude podľa neho v súlade s ústavnosťou. Pripomenul tiež, že ju treba čítať ako celok a už v súčasnosti môžu akékoľvek ozbrojené sily využívať akúkoľvek základňu na Slovensku.

O zmluve sa budú rozprávať aj niektoré kluby

Minister tiež uviedol, že krajina nemusí byť nikým ohrozená, aby podpísala takúto zmluvu. S USA ju chce Slovensko podpísať preto, lebo ich považuje za najsilnejšieho spojenca, s ktorým má dlhodobo vysoko nadštandardné vzťahy. Podľa jeho informácií chcú zmluvu v parlamente podporiť aj niektorí členovia opozície. „Ľudia sa nenechali oklamať a budú hlasovať,“ povedal Naď. O zmluve sa budú rozprávať budúci týždeň aj niektoré kluby.

Blanár sa domnieva, že zmluva je pre Slovensko nepotrebná, keďže nevie o nebezpečenstve, ktoré by krajine hrozilo. Ak by to tak aj bolo, Slovensku by prišli na pomoc členské krajiny NATO. Zmluvu skôr považuje za nebezpečnú. „Má to byť ochranná zmluva voči Rusku. Vytvára sa priestor na priblíženie amerických vzdušných síl k ruským hraniciam. Staneme sa predmetom geopolitického boja,“ vyhlásil Blanár. Zdôraznil, že Smer-SD je zásadne proti, aby sa z Ruska vytváral nepriateľ.

Kolesíkovia versus normálni poslanci

Naďa zjavne jeho slová vytáčali a v jednej chvíli adresoval smerákovi aj takýto odkaz: „My nemáme 83 kolesíkov, my máme normálnych poslancov!“. Šéf silového rezortu mal na mysli mal známu kauzu bývalého poslanca Smeru Andreja Kolesíka. Ten sa stal akousi parlamentnou legendou odvtedy, ako rozdával lístočky poslancom Smeru s menami ľudí, ktorých by mali voliť do správnej rady Ústavu pamäti národa. Išlo o členov smeráckej omladiny, ktorú viedol. Klamal navyše do kamery, keďže tvrdil, že lístočky s menami nerozdával. Za lož sa nakoniec ospravedlnil, informovali v minulosti slovenské médiá.

Blanár pripomenul Naďovi aj precitnutie Matoviča

Na margo argumentov, že zmluvu podpísalo 23 členských krajín, poznamenal, že v minulosti väčšina krajín podporovala aj bombardovanie Srbska a boli tiež iné pohľady na Irak a ako to dopadlo. Pripomenul tiež niekdajšie vyjadrenie Igora Matoviča (OĽANO), ktorý vraj precitol s toho, že USA sú garantom stability.

Skracovanie volebného obdobia je vraj nedemokratické

Na margo cesty generálneho prokurátora Maroša Žilinku do Ruska Naď povedal, že generálny prokurátor ňou urobil chybu a spravil hanbu Slovensku i sebe. Podľa Blanára je manipulatívne a scestné spájať ho s Ruskou federáciou, keďže zastúpenie mali aj iné krajiny. Smer-SD podľa neho zároveň trvá na referende, iniciovať chce aj petičnú akciu. Skracovanie volebného obdobia považuje Naď za nedemokratické.

Blanár si advokáta Paru nevie predstaviť v Smere

Minister obrany by bol zároveň rád, keby prešla reforma súdov, aj keď „sme od toho asi ďaleko“. Dôvod na odchod ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej v súčasnosti nevidí. Smer-SD podľa Blanára rodičovský bonus navrhovaný ministrom práce nepodporí. Blanár si nevie ani osobne predstaviť, že by sa na kandidačnej listine Smeru-SD objavil advokát Marek Para, podľa neho však o tom rozhodne politické vedenie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Jaroslav Naď na fotografii, s ktorou sa "pohrali" politici v Hlase-SD.
  2. Robert Fico počas tlačovej konferencii
  3. Exminister financií a podpredseda strany Smer-SD, Ladislav Kamenický.
  4. Robert Fico ako premiér a Ivan Korčok ako štátny tajomník rezortu zahraničia v októbri 2017.
  5. Eduard Heger (OĽaNO)
  6. Slovensko, hranica, tabuľa
  7. Zľava na kombosnímke Igor Matovič, Juraj Krúpa a Jaroslav Naď.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Naď ako moderátor? Kázal Blanárovi, aby prestal rečniť a odkázal: My máme normálnych poslancov!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti