eReport.sk
Minister obrany Jaroslav Naď (zľava) a minister zahraničných vecí Ivan Korčok Foto: tasr

Naď a Korčok po bezpečnostnej rade: Situácia na Ukrajine je vážna, toto sa tam teraz deje


AKTUALIZOVANÉ Niektoré požiadavky Ruskej federácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine nemôže Slovensko akceptovať. Po rokovaní Bezpečnostnej rady vlády SR to uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Podľa šéfa rezortu obrany Jaroslava Naďa je z hľadiska európskeho kontinentu situácia možno najhoršia od konca druhej svetovej vojny.

Naďalej vidí priestor na diplomatické riešenie. So šéfom rezortu obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) sa zhodli na mimoriadnej závažnosti situácie. Naď ozrejmil, že na ukrajinských hraniciach sa zhromažďuje okolo 130.000 príslušníkov ruských ozbrojených síl i ťažká technika. Niektorá podľa jeho slov zasahuje svojím dosahom aj územie SR.

 „Súčasťou požiadaviek Ruska sú aj niektoré veci, ktoré nie sú z nášho pohľadu ani len rokovateľné. Prepisovali by celú bezpečnostnú architektúru a svet, do ktorého SR a ostatné štáty vstúpili po roku 1989,“ povedal Korčok. Zdôraznil, že občania krajín majú právo rozhodovať o tom, kde a do akých obranných štruktúr chcú patriť. Situácia je podľa jeho slov najvážnejšia za posledných 30 rokov, no riešiteľná. Podotkol však, že ruská strana nemôže dávať neakceptovateľné podmienky.

Šéf diplomacie podčiarkol, že len niekoľko kilometrov od Slovenska hrozí vojenský konflikt a treba si to uvedomiť. SR podľa jeho slov komunikuje jasné postoje o teritoriálnej suverenite nášho suseda a bráni tak aj vlastné princípy. Dodal, že Európska únia v prípravných výboroch rokuje o možnom sankčnom balíku, ktorý však podľa neho nie je iniciatívou Únie, ale politickou a diplomatickou reakciu na niečo, čo považujeme za neakceptovateľné a súčasť úsilia o odvrátenie konfliktu.

Naď priblížil, že bezpečnostná rada bude pokračovať aj v stredu (26. 1.), pričom jej členovia dostanú ďalšie informácie aj od oboch spravodajských služieb. „Z hľadiska európskeho kontinentu je situácia možno najhoršia od konca druhej svetovej vojny,“ vyhlásil s tým, že na ukrajinských hraniciach sa okrem vojakov zhromažďuje aj technika, a to nie len obranná. Ako príklad uviedol rakety či systémy protivzdušnej obrany. Pýta sa pritom na účel a hovorí o bezprecedentných krokoch, ktoré nemožno považovať za vojenské cvičenie vzhľadom na bezprecedentné zhromažďovanie vojakov i techniky či dávanie nesplniteľných ultimát.

Ministri upozornili, že akýkoľvek konflikt na ukrajinskej hranici môže mať výrazné dôsledky pre Slovensko. Naď priblížil, že ak by došlo aj len k limitovanému vojenskému útoku v tejto oblasti, cez Slovensko by prešiel napríklad aj veľký počet vojnových utečencov.

Obaja zároveň deklarovali, že zatiaľ nie je súčasťou žiadnych úvah prípadná prítomnosť vojsk NATO na území SR. Podotkli však, že viaceré krajiny na východnej hranici EÚ žiadajú o takúto pomoc. Korčok podčiarkol, že práve preto funguje Aliancia, aby mala vytvorené obranné štruktúry.

Naď v tejto súvislosti opakovane odmietol špekulácie, že obranná dohoda s USA umožní voľný pohyb amerických vojakov na Slovensku. Tí, ktorí sú proti takejto dohode, podľa neho robia všetko pre znižovanie obranyschopnosti a bezpečnosti SR a jej občanov.

Mimoparlamentný Hlas-SD v reakcii vyzval oboch ministrov, aby prestali zneužívať napätú situáciu na rusko-ukrajinskej hranici na propagovanie nevýhodnej slovensko-americkej obrannej zmluvy. „Namiesto tejto propagandy očakávame, že budú informovať verejnosť, ako je slovenská vláda pripravená riešiť po prípadnom vojenskom konflikte migračnú a energetickú krízu,“ uviedla strana. Naď a Korčok podľa nej skrývajú svoje diplomatické zlyhanie za šírenie strachu a neistoty.

Sabotéri ovládaní Moskvou?

Ukrajinská kontrarozviedka v utorok oznámila, že zneškodnila skupinu sabotérov údajne ovládaných Moskvou, ktorí s cieľom „destabilizovať“ situáciu pripravovali sériu útokov v pohraničných oblastiach Ukrajiny. Informovala o tom agentúra AFP.

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) vo svojom vyhlásení spresnila, že v rámci svojej operácie zatkla dvoch obyvateľov Ukrajiny, z ktorých jeden má ruské občianstvo. Zhabané bolo i „výbušné zariadenie, ručné zbrane a munícia“. Muži údajne plánovali „sériu ozbrojených útokov“ na mestskú infraštruktúru. Podľa SBU skupinu „koordinovali ruské tajné služby“.

Dvojica pôsobila v Charkove, meste s miliónom obyvateľov, ktoré sa nachádza neďaleko ruských hraníc na východe Ukrajiny, a v meste Žytomyr na strednej Ukrajine. Agentúra Ukrinform napísala, že kandidátov do zločineckého gangu si dvojica vyberala v rámci fingovaného náboru zamestnancov do bezpečnostnej firmy. Využívali pri tom aj svoje kontakty s predstaviteľmi podsvetia.

Zdroj z orgánov činných v trestnom konaní pre agentúru AFP uviedol, že obaja muži boli bývalými príslušníkmi kománd s bojovými skúsenosťami. Verbovali údajne najmä Rusov, ktorí už spáchali násilné trestné činy.

Kyjev a Západ v posledných týždňoch obviňujú Rusko z hromadenia desiatok tisíc vojakov na ukrajinskej hranici, pričom to  vnímajú ako prípravy na možnú inváziu i pokus o destabilizáciu situácie na Ukrajine.

Správu aktualizujeme

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Naď a Korčok po bezpečnostnej rade: Situácia na Ukrajine je vážna, toto sa tam teraz deje

6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne