eReport.sk
Foto: tasr

Na zavraždeného učiteľa dejepisu bola uvalená fatva


Francúzsky minister vnútra Gerald Darmanin v pondelok oznámil, že na učiteľa dejepisu, ktorého zavraždili v piatok v Paríži, bola zrejme uvalená fatva. Informovala o tom agentúra AFP.

„Pravdepodobne voči učiteľovi uvalili fatvu,“ povedal francúzsky minister vnútra Gerald Darmanin, píše AFP s odvolaním sa na rozhlasovú stanicu Europe 1. Darmanin sa tak vyjadril o dvoch z 11 mužov, ktorých v spojitosti s útokom zadržali.
Minister vnútra povedal, že jeden zatknutý kazateľ a otec jednej z Patyho študentiek na učiteľa „jasne uvalili fatvu“ – alebo islamský náboženský edikt, píše na svojej webovej stránke britský denník The Daily Mail.

Patyho v piatok zavraždil 18-ročný Čečenec, ktorý mal vo Francúzsku spolu so svojou rodinou štatút utečenca. Mladík pred útokom šíril vo svojej komunite aj na internete vyhrážky proti uvedenému učiteľovi.
Francúzske orgány činné v trestnom konaní označili vraždu učiteľa za teroristický útok.
Francúzske médiá informovali, že Paty pred niekoľkými dňami v rámci seminára o slobode vyjadrovania ukázal svojim študentom karikatúry proroka Mohameda, ktoré nedávno opäť vyšli v satirickom magazíne Charlie Hebdo.

Po útoku na redakciu Charlie Hebdo v roku 2015 zažilo Francúzsko vlnu islamistických útokov, ktorá vedenie štátu podnietila k celonárodnej diskusii o mieste islamu v sekulárnej spoločnosti.

Zdroj: tasr, foto: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na zavraždeného učiteľa dejepisu bola uvalená fatva

KOMENTOVALI STE: