eReport.sk
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko Foto: tasr

Lukašenko: Na obzore je tretia svetová vojna! Západ zvyšuje toto riziko


Bieloruský líder Alexandr Lukašenko v piatok vyhlásil, že podpora Kyjeva zo strany krajín Západu zvyšuje riziko vypuknutia jadrovej vojny na Ukrajine. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Na Ukrajine vypukla rozsiahla vojna, ktorá je dôsledkom úsilia Spojených štátov a ich satelitných krajín. Na obzore je pritom tretia svetová vojna, pri ktorej by sa použili i jadrové zbrane,“ povedal Lukašenko v prejave odvysielanom bieloruskou televíziou. Zároveň vyzval na „prímerie na Ukrajine“ a rokovania medzi Kyjevom a Moskvou „bez kladenia podmienok“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Joe ide narovnávať vzťahy
  2. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko
  3. Putin tlačí na vládu
  4. Zachránilo by ho náboženstvo?

Tretia svetová na obzore

„Risknem to a navrhnem koniec násilností a vyhlásenie prímeria. Všetky teritoriálne a bezpečnostné otázky či problematika obnovy by sa mali vyriešiť za rokovacím stolom. A to bez kladenia akýchkoľvek podmienok,“ povedal.

Agentúra AFP pripomína, že ruský prezident Vladimir Putin oznámil cez víkend plány na rozmiestnenie ruských taktických jadrových zbraní na území Bieloruska. Podľa Minska nebude takýto krok v rozpore s medzinárodnými dohodami o nešírení jadrových zbraní. Tieto zbrane by totiž neboli pod kontrolou Minska.

Agresívne kroky NATO

Bieloruské ministerstvo zahraničných vecí tiež vyhlásilo, že k rozhodnutiu umožniť rozmiestnenie ruských jadrových zbraní na svojom území ho donútili agresívne kroky krajín Severoatlantickej aliancie. Tie vraj ohrozujú bezpečnosť Bieloruska.

Bielorusko totiž považuje kroky Západu za „priame a hrubé zasahovanie do vnútorných záležitostí nezávislého štátu“. Cieľom je vraj zmeniť geopolitický kurz a vnútropolitický systém krajiny.

Lukašenkov režim nepriamo podporuje masívnu ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine od jej začiatku vo februári 2022.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lukašenko: Na obzore je tretia svetová vojna! Západ zvyšuje toto riziko

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne