eReport.sk
999 žien zo Slovenska. Na ilustračne snímke nápis nad bránou koncentračného tábora Osvienčim.
999 žien zo Slovenska. Na ilustračne snímke nápis nad bránou koncentračného tábora Osvienčim. Foto: auschwitz.org

Oslobodili ich, na spomienkové oslavy nesmú. Poliaci nechcú Rusov v Osvienčime

Múzeum v Osvienčime v stredu informovalo, že z dôvodu ruskej invázie na Ukrajinu nebudú predstavitelia Ruskej federácie pozvaní na spomienkovú ceremóniu pri príležitosti 78. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau Červenou armádou. TASR správu prevzala z agentúry AFP. 

„V súvislosti s agresiou voči slobodnej a nezávislej Ukrajine neboli ruskí predstavitelia pozvaní na tohtoročnú spomienkovú ceremóniu,“ uviedol hovorca múzea v Osvienčime Piotr Sawicki.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Bez rodičov alebo dospelého sprievodu je v Česku aktuálne 30.000 ukrajinských detí a mladistvých.
  2. Čelíme Západu
  3. JB 31 Moskva Archív - Na archívnej snímke z 19. decembra 2019 ruský prezident Vladimir Putin gestikuluje poèas výroènej tlaèovej konferencie v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin pracuje na ekonomickej reakcii na sankcie uvalené na Rusko Západom po invázii ruských jednotiek na Ukrajinu. Uviedol to v pondelok 28. februára 2022 v Kremli jeho hovorca Dmitrij Peskov. Dodal, že sankcie zavedené proti samotnému Putinovi sú zbytoèné. Peskov pod¾a agentúry Reuters vysvetlil, že Rusko pripravovalo plány na možné sankcie Západu, vrátane tých najprísnejších, pomerne dlho. Existujú plány reakcie, boli vypracované a implementujú sa, keï sa objavia problémy, uviedol Peskov. FOTO TASR/AP FILE - Russian President Vladimir Putin gestures during his annual news conference in Moscow, Russia, Dec. 19, 2019. For years, Russian President Vladimir Putin could sit back and relish in unseemly scenes of Western disunity, ranging from the Britain's Brexit move out of the EU in 2016, Hungary's longstanding antipathy towards its EU headquarters and, equally, the rift created by former President Donald Trump that has far from fully healed under under Joe Biden. (AP Photo/Pavel Golovkin, File)
  4. Nik ťa nechce!
  5. Každá vojna je biznis

Výročie oslobodenia nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau vo vtedajšom okupovanom Poľsku tento rok pripadá na piatok 27. januára. Tento deň je zároveň aj Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu, ktorý v roku 2005 ustanovilo Valné zhromaždenie OSN. 

Až doposiaľ sa predstavitelia Ruskej federácie zúčastňovali na spomienkovej ceremónii každý rok. Jej delegát na nej obyčajne vystúpil aj s príhovorom. 

Riaditeľ múzea Piotr Cywinski vyhlásil, že „zo zrejmých dôvodov sa nemohol podpísať list, v ktorom by ruského veľvyslanca niekam pozýval“. Vyjadril tiež nádej, že situácia sa v budúcnosti zmení, no bude to ešte dlho trvať. „Rusko bude potrebovať veľmi dlhý čas a hlbokú sebareflexiu na to, aby sa mohlo vrátiť na zhromaždenia civilizovaného sveta,“ povedal Cywinski. 

Koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau, vybudovaný nacistickým Nemeckom na území okupovaného Poľska, sa stal celosvetovým symbolom holokaustu. V rokoch 1940–1945 tam prišlo o život až milión židov a ďalších 100.000 osôb nežidovského pôvodu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Oslobodili ich, na spomienkové oslavy nesmú. Poliaci nechcú Rusov v Osvienčime

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti