eReport.sk
ukrajina utečenci
Matka s deťmi z Ukrajiny na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom Foto: tasr

Deti na Ukrajine prichádzajú o vzdelávanie. Hrozia im doživotné následky

Najviac trpia deti! Vojna, ktorú na Ukrajine vedie Rusko, ovplyvnila vzdelávanie viac než piatich miliónov ukrajinských detí, upozornil v utorok Detský fond OSN (UNICEF). TASR správu prevzala z agentúry DPA. 

Takmer 11 mesiacov trvajúci konflikt ešte zhoršil problémy, ktoré v ukrajinskom vzdelávacom sektore spôsobila pandémia koronavírusu, uviedol UNICEF vo vyhlásení. Situácia je ešte nepriaznivejšia pre deti na východe Ukrajiny, kde vojna zúri už osem rokov.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Povinnosti voči Ukrajine nikdy nekončia?
  2. Hrozí nebezpečenstvo?
  3. Pápež sa rozplakal pri modlitbe!
  4. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  5. Každá vojna je biznis

Boje prebiehajúce v civilistami obývaných oblastiach na Ukrajine vyústili do zatvorenia tisícok škôl a iných vzdelávacích zariadení v dôsledku ich poškodenia alebo zničenia. Množstvo tamojších rodičov medzitým váha poslať svoje deti do školy pre obavy o ich bezpečnosť, upozornil Detský fond OSN.

Kým viac než 1,9 milióna ukrajinských detí malo prístup k online vzdelávaniu a 1,3 milióna ďalších navštevovalo kombinovanú osobnú i virtuálnu výučbu, nedávne ruské útoky na miestnu energetickú infraštruktúru spôsobili rozsiahle výpadky. To znamená, že dokonca aj virtuálne vzdelávanie sa pre tamojšie deti stalo výzvou, cituje DPA.

Ohrozená generácia

V súčasnosti až dve z troch ukrajinských detí, ktoré našli útočisko v zahraničí, nie je zapojených do vzdelávacieho systému danej krajiny, podotýka UNICEF. „Školy i vzdelávacie zariadenia pre najmenšie deti majú pre deti zásadný význam a poskytujú im pocit poriadku a bezpečnosti. Vynechanie výučby môže mať doživotné následky,“ varoval regionálny riaditeľ UNICEF pre Európu a centrálnu Áziu Afšan Chán.

Tu neexistuje tlačidlo ‚pauza‘. Nie je riešením jednoducho odložiť vzdelávanie detí a vrátiť sa k nemu po tom, čo budú vyriešené iné priority, bez toho, aby sa riskovala budúcnosť celej jednej generácie,“ dodal.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Deti na Ukrajine prichádzajú o vzdelávanie. Hrozia im doživotné následky

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti