eReport.sk
Minster zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer.
Dočasný minster zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer. Zdroj: tasr

Ministri zahraničia EÚ diskutujú o vzťahoch s Ruskom a pomoci Ukrajine. Káčer je za jednotu

Ministri zahraničných vecí EÚ v Bruseli diskutujú o dlhodobých vzťahoch s Moskvou a o ďalšej pomoci Ukrajine v súvislosti s ruskou agresiou. Na programe pondelkového zasadnutia ministrov je aj západný Balkán a možné nové sankcie voči Iránu, informuje spravodajca TASR.

Mohlo by vás zaujímať

 1. enerálny tajomník OSN António Guterres vyzval vo štvrtok svetové spoločenstvo na zodpovednejší postoj ku klimatickej zmene
 2. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer.
 3. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer.
 4. Rastislav Káčer
 5. Minster zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer.
 6. Minster zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer.
 7. Politická elita z Kyjeva: zľava šéf Verchovnej rady (parlamentu) Ruslan Štefančuk, prezident Volodymyr Zelenskyj (drží žiadosť o prijatie Ukrajiny do NATO) a premiér Denys Šmyhaľ.
 8. Zelenskyj gratuluje Pavlovi a odkazuje
 9. Armáda bude pripravená na protiofenzívu
 10. SHMÚ varuje Slovákov
 11. Zelenskyj žiada ďalšie zbrane

Týždenník Politico upozornil, že ak sa EÚ riadi piatimi „hlavnými zásadami“ vo vzťahu k Rusku, ktoré stanovila predošlá šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová, zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci má oficiálne otvoriť diskusie o tom, ako tieto zásady prekonať.

Výcvik Ukrajincov

Ministri zahraničných vecí EÚ budú hovoriť aj o výcviku ukrajinských vojakov. Asistenčná misia EÚ Ukrajina (EUMAM) by mala zabezpečovať výcvik až do veľkosti brigády, no počíta sa aj s výcvikom špeciálnych jednotiek.

Bielorusko

Pred začatím oficiálnych rokovaní sa diplomati EÚ stretli s bieloruskou opozičnou líderkou Sviatlanou Cichanovskou. Tá už dlhšie žiada EÚ, aby prijala „dvojitú stratégiu,“ ktorá podporí Bielorusov v boji za demokraci a na strane druhej bude kritická voči režimu Alexandra Lukašenka.

Deviaty balík sankcií

Nové návrhy o vzťahoch EÚ s Ruskom má predložiť šéf európskej diplomacie Josep Borrell. Časť členských krajín tlačí na sprísnenie postoja voči Moskve a na prípravu v poradí už deviateho balíka sankcií. Jeho súčasťou má byť zákaz obchodovania s diamantmi z Ruska, sprísnenie obchodovania v oblasti kryptomien či väčší tlak na ruské dezinformačné kanály.

Slovensko

Šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer sa vyslovil za jednotu EÚ pri ďalšej podpore Ukrajine, ktorú očakáva krutá zima po cielených ruských útokoch na jej kritickú infraštruktúru. Káčer je tiež v rámci agendy EÚ týkajúcej sa západného Balkánu znepokojený vývojom situácie medzi Kosovom a Srbskom, aj najnovšími udalosťami v Čiernej Hore.

Očakávajú sa tiež nové sankcie proti približne 30 iránskym predstaviteľom za porušovanie ľudských práv v súvislosti s krvavým potlačením protestov, ktoré vyvolala smrť 22-ročnej Kurdky Mahse Amíníovej.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ministri zahraničia EÚ diskutujú o vzťahoch s Ruskom a pomoci Ukrajine. Káčer je za jednotu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti