eReport.sk
Ministerstvo financií SR
Ministerstvo financií SR. Foto: eReport

Ministerstvo spravodlivosti navrhuje zjednodušiť zápis údajov o konečných užívateľoch výhod do registrov

Ministerstvo spravodlivosti navrhuje zjednodušiť zápis údajov o konečných užívateľoch výhod do obchodného registra a do registra mimovládnych organizácií. Zrušiť by sa mohla povinnosť zadávať údaje o doklade totožnosti v prípade slovenských občanov. Vyplýva to z novely zákona o obchodnom registri, ktorú možno v súčasnosti pripomienkovať.

Cieľom návrhu zákona je odbúrať povinnosť evidencie druhu a čísla dokladu totožnosti u konečných užívateľoch výhod v obchodnom registri a v registri mimovládnych organizácií, priblížilo MS SR v legislatívnom návrhu zverejnenom na portáli slov-lex.sk.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Heger popiera Ficove slová
  2. Eduard Heger
  3. Naozaj sme právny štát?
  4. Karas ponúkol alternatívy za nový trestný čin pre nedostatok zdravotníkov
  5. Mária Kolíková (SaS) na snímke z videa.
  6. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Problematická evidencia

Túto evidenciu považuje rezort za problematickú najmä v prípadoch, keď dochádza k vydaniu nového dokladu totožnosti, čo núti zapísané osoby aktualizovať údaje zapísané v registroch.

„Ide o zbytočnú administratívnu záťaž. Uvedené platí o to viac, že nedávne zneplatnenie certifikátov v občianskych preukazoch slúžiacich na vyhotovovanie elektronického podpisu viedlo k hromadným výmenám občianskych preukazov. To následne spôsobuje hromadné zmenové konania najmä vo vzťahu k podnikateľom zapísaným do obchodného registra,“ dodali z ministerstva.

Jednoznačná identifikácia

Pôvodným zámerom zavedenia tejto evidencie bolo dosiahnutie stavu jednoznačnej identifikácie fyzickej osoby, ktorá je konečným užívateľom výhod. „Na dosiahnutie tohto zámeru však plne postačuje rodné číslo ako jednoznačný identifikátor fyzickej osoby,“ doplnili predstavitelia ministerstva. Doplnili, že v prípade cudzincov sa bude naďalej vyžadovať evidencia údajov a čísla dokladu totožnosti, keďže títo často nedisponujú rodným číslom či obdobným jednoznačným identifikátorom.

Legislatívny návrh je predmetom skráteného medzirezortného pripomienkového konania, ktoré sa skončí 20. marca. Lehota bola skrátená z dôvodu naliehavosti. Účinnosť zákona sa navrhuje dňom jeho vyhlásenia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ministerstvo spravodlivosti navrhuje zjednodušiť zápis údajov o konečných užívateľoch výhod do registrov

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti