eReport.sk
Mária Kolíková (SaS) na snímke z videa.
Mária Kolíková (SaS) na snímke z videa. Foto: fb/kolikova.maria

VIDEO Exministerka spravodlivosti kritizuje novelu Karasa, vraj zašiel za hranicu. Karas: Kolíková šíri nepravdy!

Exministerka spravodlivosti kritizuje novelu Karasa. Súčasná poslankyňa Národnej rady (NR) SR Mária Kolíková (SaS) má k predstavenej novele Trestného zákona výhrady. Týkajú sa nízkych trestných sadzieb pri majetkových trestných činoch. Mrzí ju aj to, že z trestného činu znásilnenia vypadla časť hovoriaca o potrebe súhlasu tých, ktorí sú súčasťou sexuálneho aktu. Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR reagovalo, že Kolíková šíri nepravdivú informáciu, keďže novela Trestného zákona jednoznačne upravuje definíciu súhlasu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Quod licet Iovi non licet bovi
  2. Quo vadis Slovensko?
  3. Kolíková kritizuje Karasa
  4. Na snímke fotografia a zapálené sviečky pred Prezídiom Policajného zboru na Račianskej ulici v Bratislave na počesť zosnulého bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského 3. januára 2021. Lučanský zomrel v stredu 30. decembra 2020.

„Tak ako posunul (minister spravodlivosti Viliam Karas, poznámka TASR) ešte nižšie trestné sadzby pri majetkových trestných činoch, už zašiel za hranicu, na ktorú ešte Slovensko nie je zrelé. Myslím si, že demokracia a právny štát na Slovensku je zatiaľ ešte krehká a tu by som bola určite prísnejšia pri trestných sadzbách,“ komentovala Kolíková.

„Minister by mal jasne povedať, kde je jeho červená čiara“

V oblasti doplnenia definície znásilnenia o súhlas by sa podľa poslankyne Slovensko malo dostať k európskemu štandardu. Zároveň ocenila, že minister spravodlivosti si osvojil základ novely Trestného zákona, ktorú ako ministerka dávala do legislatívneho procesu.

VIDEO Mária Kolíková z SaS: Minister spravodlivosti už zašiel za hranicu

Zdroj: fb/kolikova.maria

Predloženie takejto veľkej novely Trestného zákona do parlamentu považuje v aktuálnom čase Kolíková za veľké riziko. „Minister spravodlivosti by mal jasne povedať, kde je jeho červená čiara, mal by sa starať o takúto novelu a byť pripravený stiahnuť ju, ak sa dostane jednoznačne niekde, kam už nepatrí. Momentálne v parlamente vládne väčšina náhod a rozhoduje Boris Kollár a neviem, čo bude na konci dohody s prípadnou opozíciou,“ uviedla.

Nereagovanie podľa Karas nie je súhlas

Dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas na utorkovej tlačovej konferencii priblížil, že navrhovaná novela v súvislosti s trestným činom znásilnenia a sexuálneho násilia precizuje situácie, keď nebol udelený súhlas na sexuálny akt. „Súhlas nemožno považovať za prejavený, ak poškodený na konanie páchateľa slovne alebo fyzicky nereagoval,“ uviedol minister.

VIDEO Ministerstvo spravodlivosti predstavilo návrh novely Trestného zákona

Za súhlas sa podľa navrhovanej legislatívy považuje vážny, dobrovoľný a zrozumiteľne vyjadrený prejav vôle poškodeného. Ak teda vzhľadom na okolnosti činu a svoje osobné pomery mohol taký súhlas prejaviť. „Táto definícia v kontexte znenia skutkovej podstaty trestného činu teda jednoznačne pokrýva aj situácie, ak útočník pri trestnom čine znásilnenia a sexuálneho násilia zneužije bezbrannosť obete,“ priblížilo ministerstvo.

Dôraz na restoratívnu justíciu či alternatívne tresty

Rezort nesúhlasí ani s kritikou návrhu úprav niektorých trestných sadzieb. „V prvom rade návrh na úpravu sadzieb z veľkej časti kopíruje znenie predložené samotnou exministerkou. Ak by bolo prijaté súčasné znenie, slovenský Trestný zákon bude stále aj v týchto skutkoch prísnejší ako v okolitých krajinách,“ zdôraznilo ministerstvo.

Navrhovaná novela Trestného zákona kladie podľa neho okrem iného dôraz na restoratívnu justíciu. Takisto na ukladanie alternatívnych trestov, odlíšenie dílerov od užívateľov drog. Či na harmonizáciu trestných sadzieb. Do prípravy legislatívy bolo zapojených vyše 110 odborníkov. Novelu musí najskôr odobriť vláda a následne aj Národná rada SR.

Pripomíname, že to nie je to prvýkrát, čo Kolíkova svojho nástupcu v ministerskom kresle kritizuje. Naposledy mala výhrady k jeho návrhom riešení životných situácií nezosobášených párov

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Exministerka spravodlivosti kritizuje novelu Karasa, vraj zašiel za hranicu. Karas: Kolíková šíri nepravdy!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti