eReport.sk
Milan Lasica neprijal úlohu v rozprávke, foto: rtvs

Milan Lasica odmietol hereckú úlohu. Neuveríte, čo za tým bolo!

Obľúbený umelec si vyberá. Neskočí hneď len tak na nejakú príležitosť objaviť sa v televízii. Pred časom sa po rozhovore so scenáristom rozhodol ponuku neprijať. Nepáčil sa mu terén.

Najbližšie mu je obdobie, kedy spolupracoval s Jarom Filipom (†51). Dnes už počúva len swingovú hudbu, má ju najradšej. Milan Lasica (81) o sebe tvrdí, že je skôr z muzikantskej brandže ako z hereckej. Elegánovi slovenského divadla však sedia obe. Diváci milujú jeho talent a bonmoty, anglický suchý humor, ktorým je preslávený. Je rovnako výborný dramatik, prozaik, textár piesní, scenárista, režisér, spevák, moderátor a zanietený golfista. Trefne to zhrnul herec Boris Farkaš pri príležitosti jeho jubilea pred desiatimi rokmi: „Pri príležitosti Lasicovej sedemdesiatky by sa mala začať na Slovensku udeľovať pozlátená soška najvšestrannejšieho divadelného umelca a rozhodne by sa mala volať MILAN. Som presvedčený, že by dostával ‘sám seba’ ešte pekných pár rokov.“

Školu zamietol

Divadelné dosky ho lákali už odmlada. „Túžil som sa stať divadelníkom od dvanástich-trinástich rokov. Vtedy som intenzívne chodil do divadla a videl som všetko, čo sa hrávalo v Národnom divadle a na Novej scéne. Môj otec bol dosť šokovaný, že som sa chcel stať hercom, bol bankový úradník, a nepovažoval to za dosť úctyhodné povolanie, ale moja matka mi v tom vôbec nebránila, naopak, podporovala ma v tom,“ prezradil. Po maturite sa nevybral študovať herectvo. Stretol sa s Júliusom Satinským, s ktorým vytvorili na desaťročia humoristicko-satirický tandem. „Bolo to šťastné stretnutie,“ zvykne Lasica hlásiť o ich zoznámení. Dvojici za štyridsať rokov nehrozila ani raz ponorková choroba.

Títo z neho bývajú sklamaní

„Spočiatku sme boli v dennom styku, dokonca som istý čas býval u Satinského, no potom to už bolo viac-menej pracovné stretávanie sa. Nikdy sme napríklad neboli spolu na dovolenke. A Julo bol veľmi znášanlivý a tolerantný človek, takže aj keď sme veľa času trávili v aute a na zájazdoch, nikdy medzi nami nedošlo k väčším konfliktom. Najviac nás však stmeľovalo, že sme mali veľké ťažkosti s režimom, a to nás motivovalo, aby sme sa nevzdávali a vydržali,“ opísal pred rokmi Milan Lasica. Tak, ako vie byť vtipný pred publikom, hovorí o sebe, že mimo javiska až taký zábavný byť nevie. „Tí, čo odo mňa očakávajú, že budem vtipný aj mimo javiska, bývajú zo mňa naozaj sklamaní. Nedokážem permanentne zabávať ľudí. Nie som ten typ.“ Potvrdzuje to aj jeho manželka Magda Vášáryová. Doma sa od smiechu neváľa: „Musím priznať, že môj manžel patrí do tejto kategórie. Nemrzí ma, že divákov pred obrazovkou zabáva, ale mňa nie.“

Behať po lese? To teda nie!

Zrejme zo všetkého najmenej ho zaujalo hrať pred kamerami. Natáčanie nie je pre neho to pravé orechové. Pred časom ho lanárili do českej rozprávky Princ Mamánek. Princa však stvárniť nemal, uistil hneď nazačiatku divákov relácie Zlaté časy, kde sa rozrozprával. „Prišiel za mnou autor a súčasne režisér filmu, oslovil ma, či by som v tom nehral. Dokonca aj skúšky so mnou robil. Neviem prečo,“ opisoval s typickým humorom. „Povedal mi, nebude vám prekážať, že tá úloha, v ktorej hráte, sa bude väčšinou pohybovať v lese?,” blížil sa ku koncu ponuky herec. „Ja som povedal, to mi teda bude!“ a ako to býva zvykom, rozosmial publikum do posledného diváka. Môžete sa o tom presvedčiť sami už zajtra na RTVS.

Foto: profimedia, rtvs

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport