eReport.sk
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) na videosnímke.
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) na videosnímke. Zdroj: fb/romanmikulec13

Mikulec z Bruselu: Som rád, že došlo na naše slová. Nelegálna migrácia nie je problém Slovenska!

Migračná kríza v centrálnom Stredomorí a rastúci počet migrantov prichádzajúcich do Európy cez západobalkánsku trasu. To boli hlavné témy mimoriadneho zasadnutie ministrov vnútra EÚ v Bruseli. Minister vnútra SR Roman Mikulec to pre  spravodajcu TASR potvrdil po skončení rokovaní.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke cestný hraničný priechod Horgoš.
  2. Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie na tému - Reakcia na medializované informácie 16. mája 2022 v Bratislave.
  3. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer.

Mikulec spresnil, že zasadnutie ministrov zvolalo české predsedníctva v Rade EÚ na podnet Francúzska. „Hovorili sme o všetkých (migračných) trasách. Som rád, že došlo na naše slová, že nelegálna migrácia nie je problém Slovenska, Česka či Rakúska, ale problém EÚ,“ uviedol. To sa podľa ministra odrazilo na konsenzuálnom pochopení všetkých členských krajín. Pochopení čoho? Nuž toho, že migráciu treba riešiť spoločnými silami.

„Ide o kroky, ktoré sme už my aktivovali“

Na Rade ministrov sa hovorilo o ďalších konkrétnych krokoch. Išlo o kroky na riešenie migrácie z pozície Európskej komisie aj z pohľadu niektorých členských krajín.

Slovensko podľa slov Mikulca trvá na sprísnení návratovej politiky, kde musí eurokomisia zvýšiť tlak na krajiny pôvodu a tranzitu nelegálnych migrantov.

„Ide o kroky, ktoré sme už my aktivovali na našich regionálnych stretnutiach. Naposledy vo štvrtok v Prahe, kde sa hovorilo o spoločnom postupe Slovenska, Česka, Maďarska a Rakúska voči západnej migračnej trase. Napríklad pri spoločnej ochrane hraníc, a potrebe tlačiť na krajiny západného Balkánu, aby zosúladili svoju politiku s EÚ,“ vysvetlil Mikulec.

GALÉRIA – Foto: fb/ministerstvovnutrasr

Slovensko sa podieľa na ochrane maďarsko-srbskej hranice a zúčastňuje sa na spoločných hliadkach na území Maďarska, čo podľa jeho slov môže zabrániť väčšiemu prísunu migrantov do Únie. Dodal, že Slovensko trvá na sprísnení návratovej politiky, kde musí eurokomisia zvýšiť tlak na krajiny pôvodu a tranzitu nelegálnych migrantov.

Mikulec poprosil české  predsedníctvo

Mikulec v tejto súvislosti poprosil české  predsedníctvo, aby do piatkových rokovacích tém zaradila aj uplatňovanie readmisnej dohody medzi EÚ a Srbskom, ktorú niektoré krajiny eurobloku neuplatňujú.

Eurokomisia v pondelok predstavila akčný plán. Na riešenie otázky migrácie v centrálnom Stredomorí a podobný plán chce do summitu EÚ – Západný Balkán v Tirane (6.12) predložiť aj pre západobalkánsku trasu. Mikulec zdôraznil, že to bola aj jedna z požiadaviek ministrov vnútra voči eurokomisii. A exekutíva EÚ by mala pripraviť uskutočniteľné plány.

Spoločná azylová politika? To asi ešte potvrvá

„Potrebujeme rýchlu implementáciu krokov, aby sme migráciu zastavili tam, kde vzniká a neriešili ju vo vnútri EÚ a nemuseli sme zavádzať kontroly na vnútorných hraniciach, ako k tomu dochádza teraz,“ odkázal. Dovtedy, kým nebude platiť spoločná azylová a migračná politika EÚ, tak podľa neho bude treba stále a opakovane riešiť podobné krízy.  

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mikulec z Bruselu: Som rád, že došlo na naše slová. Nelegálna migrácia nie je problém Slovenska!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti