eReport.sk
Švédska ministerka pre migráciu Maria Malmerová Stenergardová (vľavo) a švédsky minister spravodlivosti Gunnar Strommer (vpravo) pózujú so slovenským ministrom vnútra Romanom Mikulcom, foto:tasr

Mikulec v Štokholme: Migranta treba vrátiť domov, nie do vedľajšieho štátu EÚ

Minister vnútra SR Roman Mikulec sa vo štvrtok zúčastnil na rokovaniach Rady pre spravodlivosť avnútorné veci (JHA) vo švédskom Štokholme, ktorých predmetom bola nelegálna migrácia. EÚ znova potvrdila postoj, že najefektívnejším nástrojom v boji s týmto problémom je ochrana vonkajšej schengenskej hranice a efektívne riešenie návratovej politiky.

„Migranta treba vrátiť domov“

Ministri diskutovali aj o využívaní nástrojov tlaku nelegálnej migrácie na členské štáty EÚ prostredníctvom efektívnejšej spolupráce s tretími krajinami v oblasti návratovej politiky. Počet nelegálnych migrantov a žiadostí o azyl v roku 2022 v porovnaní s predchádzajúcim rokom výrazne narástol a dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2015.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Frustrovaný Heger
  2. Richard Raši
  3. Hlas-SD: Heger urobil podvod na voličoch
  4. Čaputovej blufy?
  5. Už by aj stačilo!

Podľa môjho názoru tretie krajiny, ktoré pri návratoch a readmisiách nespolupracujú, by to mali zo strany Európskej únie aj pocítiť,“ vyhlásil na rokovaní Mikulec. „Nesmieme sa báť využívať všetky nástroje, inak si myslím, že pokrok v oblasti výkonov návratov bude i naďalej nedostatočný,“ zdôraznil.

Krajinám, ktoré nespolupracujú, by bolo vhodné uložiť vízové reštrikcie. Mikulec varoval, že „v opačnom prípade sa znižuje kredibilita mechanizmu“. Potrebné je podľa neho adekvátne reagovať už pri prvých signáloch zhoršujúcej sa spolupráce tretích krajín. Okrem toho by sa mali plne využívať ustanovenia návratovej smernice a existujúce readmisné dohody EÚ s tretími krajinami či kapacity Frontexu, zdôraznil.

Koordinátor EÚ

Vymenovaním koordinátora EÚ pre návraty a posilneným operačným mandátom Frontexu pre návraty sa očakáva lepšia spolupráca v oblastí readmisií, uvádza rezort vnútra. Skúsenosti ukazujú, že spomedzi migrantov, ktorí nemajú právo zostať v EÚ, sa iba nízke percento vráti domov a z tohto počtu ešte menej dobrovoľne.

Spolupráca na dobrovoľných návratoch a reintegrácii je kľúčovou súčasťou partnerstiev pre migráciu. Efektívna funkčná návratová politika má zamedziť nelegálnej migrácií, pričom dôležitým aspektom je ochrana vonkajšej hranice a spoločný boj Európy proti prevádzačstvu.  

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mikulec v Štokholme: Migranta treba vrátiť domov, nie do vedľajšieho štátu EÚ

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti