eReport.sk
Frustrovaný Heger
Slovensko dočasne pozastaví dovoz ukrajinského obilia, informoval premiér Eduard Heger. Archívne foto: tasr

Komentátor Daniš: 1,2 milióna je masa postačujúca na víťazstvo a ústavnú väčšinu!


Koaliční lídri mali po víkendovom referende tendenciu robiť si srandu z účasti a z celkových výsledkov referenda. Pravdou však je, že k referendu prišiel taký počet ľudí, aký si ani jeden z nich na svoju stranu nikdy nezískal. A nezískala si ho dokonca ani prezidentka SR Zuzana Čaputová. V realite stačí 1,2 milióna voličov na to, aby opozičné strany nielen vládli, ale dokonca vládli aj s ústavnou väčšinou. Teda s viac ako 90 poslancami v parlamente. Na matematickú nepresnosť Matoviča, Hegera, Remišovej či Kollára teraz poukazuje aj komentátor Dag Daniš.

„Koaliční lídri urobili pri vyhodnotení referenda chybu. Matematickú chybu. Po nej nasledovala tá politická. Škoda. Neschopnosť počítať, mylné rozhodnutia a arogancia vlády otvárajú doširoka dvere pre návrat Fica. Pri referende sa totiž účasť počíta zo všetkých voličov na Slovensku (aj tých, ktorí nikdy nevolia). Pri volebných výsledkoch strán alebo v prieskumoch volebných preferencií sa percentá počítajú len z menšej skupiny zúčastnených. Jednoduché,“ uviedol Daniš v komentári pre Štandard.

Nedostatok na platnosť referenda, ale…

K referendu neprišlo viac ako 50 percent oprávnených voličov. Obrovská masa ľudí však vyjadrila znepokojenie z momentálneho politického a ústavného stavu krajiny. Poslanci síce dnes nejaké ústavné zmeny v súvislosti so skracovaním volebného obdobia schválili, no vylúčili pritom verejnosť z rozhodovania. Inak povedané, referendum značne stratilo na svojej sile, minimálne pokiaľ ide o odvolávanie vlády. To môže len ďalej zvýrazniť problémy s popularitou vlády, ktoré koniec koncov ukázalo aj referendum.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Naď hlási

„Takáto masa voličov je síce na platnosť referenda nedostatočná, no v parlamentných voľbách je rozhodujúca. Porovnateľný počet voličov zabezpečil Matovičovej širokej koalícii jasné volebné víťazstvo s ústavnou väčšinou poslancov parlamentu. Na víťazstvo Obyčajných vo voľbách 2020 stačilo 721-tisíc voličov. To isté platí o prezidentských voľbách. Zuzane Čaputovej stačil približne milión hlasov na zvolenie za prezidentku,“ upozorňuje Daniš. „Jednoducho: 1,2 milióna voličov reprezentuje silu, ktorá hýbe slovenskou politikou a rozhoduje o víťazoch volieb,“ dodal. Vyzýva zároveň na elementárny rešpekt k ľuďom, ktorí vyjadrili svoj jasný názor.

Ignorovanie vôle ľudí

Nech máme akýkoľvek názor na referendum, želanie občanov je zrejmé aj z príslušných prieskumov. Chcú čo najskoršie parlamentné voľby. Odvolaná vláda však takúto možnosť ani na sekundu nepripustila: „Deň po referende, ktoré podporilo viac ako milión ľudí, tu nebol ani len formálny pokus hovoriť o predčasných voľbách na jar. Téma sa nedostala na stôl. Lídri nerušene pokračovali v pôvodnom nastavení: voľby čo najneskôr. Za ich závermi je opäť to isté. Chybné vyhodnotenie politickej reality, omyly a arogancia.“

Urážaním ľudí a ignorovaním ich želaní si to naviac vládne strany v očiach spoločnosti podľa Daniša len ďalej zhoršujú: „Ľudia nemajú vo zvyku voliť politikov, ktorí im nadávajú do dezolátov, hávede a luzy. Alebo ktorí s posmechom ignorujú ich hlas.“

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Komentátor Daniš: 1,2 milióna je masa postačujúca na víťazstvo a ústavnú väčšinu!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: