eReport.sk
Ján Mikas, Foto: tasr

Mikasov úrad sa riadne sekol: Správu o pozitívne testovaných stornovali, nahradili ju novou!

Informáciu, ktorú Úrad verejného zdravotníctva SR vedený hlavným hygienikom Jánom Mikasom, poslal na mediálny okruh popoludní obsahoval nesprávne údaje. Aspoň takto to vysvetlila tlačová agentúra o niekoľko hodín neskôr. Nie, žeby sa niekto nemohol pomýliť, veď ako sa vraví, mýliť sa je ľudské, akurát pri takto citlivých údajoch, je rozhodne žiadúce, aby bol ten prístup profesionálnejší.

„Domáca redakcia TASR prosí odberateľov, aby si stornovali správu s headlinom: ´ÚVZ: Počet pozitívnych PCR testov v 49. týždni stúpol o 137,6 percenta´, vydanú o 13.27 h. Nesprávne údaje poskytol Úrad verejného zdravotníctva SR,“ informovala agentúra a o niekoľko minút na to zverejnila opravenú verziu.

V nej bol údaj z titulku diametrálne odlišný, pričom v novom nadpise stálo: „ÚVZ: Počet pozitívnych PCR testov klesol v 49. týždni o 16,5 percenta.“ Pôvodne hygienikmi komunikované percentá týždenných pozitívnych PCR testov klesli teda o viac ako 120 percent!

Odlišné údaje pri pôvodnej a opravenej správe sa však netýkali len spomínaného riadne premršteného percentuálneho údaju o pozitívnych PCR testoch. Smerom nahor totiž „vystrelili“ aj čísla pozitívnych vzoriek za 49. týždeň (vyše 146-tisíc vs ani nie 52-tisíc). Napokon, porovnajte si sami odlišnosť jednotlivých správ od hygienikov z dnešného dňa, prinášame ich v plnom znení tak, ako ich zverejnila agentúra TASR. Zároveň pripomíname, že od času zverejnenia jednotlivých správ v agentúrnom servise prešlo niekoľko dlhých hodín.

Pôvodná správa vydaná o 13.27 h

V 49. kalendárnom týždni 2021 bolo hlásených spolu 146.199 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 vyšetrených metódou RT-PCR, čo je o 137,6 percenta viac ako v predchádzajúcom kalendárnom týždni. TASR o tom v piatok informovali z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

V aktuálnom týždni bolo úradu nahlásených spolu 51.363 pozitívnych vzoriek ochorenia COVID-19 vyšetrených antigénovými testami, čo je o 197,7 percenta menej ako v predchádzajúcom kalendárnom týždni.

Vo virologických laboratóriách bolo od začiatku pandémie spolu vyšetrených 4.825.139 vzoriek nazofaryngeálnych výterov metódou RT-PCR, z toho bolo 764.112 vzoriek pozitívnych. Hospitalizovaných je 3434 pacientov. Ochoreniu podľahlo 15.236 osôb.

Z celkového počtu bola v tomto týždni opäť najvyššia chorobnosť zaznamenaná vo vekovej skupine od 15 do 19 rokov. Najviac prípadov od začiatku pandémie bolo zaznamenaných v Prešovskom kraji a v Žilinskom kraji.

Opravené a podľa hygienikov správne znenie (19.12 h)

V 49. kalendárnom týždni 2021 bolo hlásených spolu 51.363 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 vyšetrených metódou RT-PCR, čo je o 16,5 percenta menej ako v predchádzajúcom kalendárnom týždni. TASR o tom v piatok informovali z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Rovnako bolo v 49. týždni nahlásených 11.651 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 z antigénových testov. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom je to pokles o 32,5 percenta.

Vo virologických laboratóriách bolo od začiatku pandémie COVID-19 spolu vyšetrených 4.825.139 vzoriek metódou RT-PCR, 764.112 z toho bolo pozitívnych. Antigénových testov vykonali doteraz  40.635.497, s pozitívnym výsledkom skončilo 508.879.

Najvyššia chorobnosť bola v roku 2021 zaznamenaná vo vekovej skupine 15 – 19 rokov. Najviac prípadov od začiatku pandémie bolo zaznamenaných v Prešovskom a v Žilinskom kraji.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Autobusy spoločnosti Arriva
  2. Člen čestnej stráže prezidenta SR nesie Ústavu SR pred slávnostnou schôdzou NR SR pri príležitosti zloženia sľubu prezidentky SR Zuzany Čaputovej


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mikasov úrad sa riadne sekol: Správu o pozitívne testovaných stornovali, nahradili ju novou!

9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: