eReport.sk
Ján Mikas, foto: tasr

Analytici „vycvičili“ Mikasov úrad kvôli zbabranej štatistike. Hanba na tri zimy! Takto sa to robí

Zdá sa, že nepodarená analýza, s ktorou prišiel Úrad verejného zdravotníctva, aby ju po kritike úplne vymazal, našla svoje rozuzlenie. Odborníci totiž odhalili, čo ňou vlastne inštitúcia, na ktorej čele stojí hlavný hygienik Ján Mikas, chcela vlastne povedať.

Analytici zo skupiny Dáta bez pátosu sa pozreli na čísla, ktoré mal v pláne prezentovať Úrad verejného zdravotníctva. „Pokúsil sa prezentovať pomery hospitalizovaných v jednotlivých skupinách, ale vyšlo mu nesprávne číslo, dal ho do peknej grafiky, dostal kopec komentárov (včítane ministra financií Igora Matoviča) a nakoniec post stiahol. Hanba na tri zimy,“ zhrnuli odborníci, pričom ľutujú, že úrad nič neopravil ani nenapravil. „Verejnosť sa dozvedela dezinterpretovanú informáciu a správnu sa nedozvedela,“ pripomenuli.

– Foto: fb/databezpatosu

A tak sa analytici rozhodli napraviť škodu za Mikasov úrad a zanalyzovali čísla, ktoré poskytla inštitúcia neskôr ako vysvetlenie k svojmu statusu. Týkali sa iba mesiaca júl. „Naprávame a prezentujeme na júlových číslach, ako to vlastne vyzerá. Problémom môžu byť nízke čísla. Spolu len 55 hospitalizovaných. Ale výsledok je podobný ako v iných krajinách a hlavne je jednoznačný. Nemusí sa to všetkým páčiť, prezentujeme dáta. Plne očkovaní sa dostávajú do nemocníc asi päťkrát menej často ako neočkovaní,“ uviedli.

Nepodarenú štatistiku už Úrad verejného zdravotníctva bez vysvetlenia či ospravedlnenia stiahol. – Foto: archív

Upozornili tiež na ďalšie zaujímavosti. „Veľmi dôležité je tiež zistenie, že čiastočne očkovaní sa dostávajú do nemocníc podobne často ako neočkovaní. Pri 55 hospitalizovaných nemusí byť problém sa postarať o päťkrát viac nezaočkovaných hospitalizovaných. Ale pri 1 500 hospitalizovaných už to problém byť môže,“ dodali a tiež vyzvali neočkovaných, aby zvážili možnosť očkovania.

Viac o nevydarenej štatistike čítajte tu:

Mikasov úrad zverejnil v piatok poobede štatistiku, v ktorej tvrdil, že takmer 97 % hospitalizovaných pacientov s COVID-19 bolo neočkovaných. Problém bol v tom, že analýza sa týkala obdobia, keď bolo dvoma dávkami zaočkovaných minimum Slovákov. Po masívnej kritike zo strany politikov aj odborníkov asi po jednom dni Úrad verejného zdravotníctva štatistiku bez vysvetlenia vymazal.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytici „vycvičili“ Mikasov úrad kvôli zbabranej štatistike. Hanba na tri zimy! Takto sa to robí

4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti