eReport.sk
Chmelár ostro kritizuje RTVS
Eduard Chmelár, politický komentátor a historik. Foto: archív e.ch.

Chmelár: Vypracovali sme vlastný mierový plán pre Ukrajinu, iniciatívu podporil aj Robert Fico


Podľa Chmelára ide o realistický plán ako čo najskôr zastaviť krviprelievanie a dospieť k dohode. Slovensko-česká iniciatíva vychádza z toho najlepšieho, čo sa takmer dohodlo na rokovaní v Istanbule na jar 2022.

Poradca premiéra Roberta Fica a politický komentátor Eduard Chmelár na sociálnej sieti zverejnil mierový návrh, na ktorom spolupracoval s bývalým českým ministrom zahraničia Janom Kavanom. Návrh mierovej dohody sa dostal až do OSN a iniciatívu podporil samotný premiér Fico!

Mierový plán pre Ukrajinu zo Slovenska

Chmelár v statuse píše:

Mierový návrh zo Slovenska

V predvečer „mierového summitu“ vo Švajčiarsku zverejňujem mierovú iniciatívu, ktorú vypracovalo hnutie Zjednotení za mier v spolupráci s českou partnerskou organizáciou Mír a spravedlnost.

Spoluautor návrhu Jan Kavan (exminister zahraničných vecí Českej republiky a bývalý predseda Valného zhromaždenia OSN) predniesol túto iniciatívu na zasadnutí Rady predsedov VZ OSN v Katare. Kľúčové časti dokumentu sa zapracovali do záverečnej deklarácie, ktorú dostal na stôl sám generálny tajomník OSN António Guterres.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Peter Schutz
  2. Čaputovej priorita Ukrajina?
  3. Svätá Zuzana Čaputová, Zdroj: FB profil prezidentky

Ako spoluautor návrhu som tento dokument ponúkol predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi (ktorý pred atentátom vyjadril našej iniciatíve podporu). Ponúkol som ho i zvolenému prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu. A to s cieľom, aby si ju osvojili ako mierovú iniciatívu Slovenskej republiky.

Už dnes je takmer isté, že víkendový summit vo Švajčiarsku stroskotá. Nielen preto, že sa na ňom odmietla zúčastniť Čína, lebo jeho zvolávateľ ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdohlavo nechcel pozvať ruského prezidenta Vladimíra Putina. Ale najmä preto, že Zelenského návrh požadujúci ako podmienku mierových rokovaní odchod ruských vojsk z územia Ukrajiny, odovzdanie vojnových zločincov a zaplatenie vojnových reparácií, je nerealistické ultimátum.

Rokovať o mieri musia obe strany konfliktu

Takto, navyše bez protivníka, sa nikdy žiadne mierové rokovania nezačali. Je to fakticky tragikomicky absurdná požiadavka kapitulácie Ruska v čase, keď ruská armáda víťazne postupuje na všetkých úsekoch frontu.

Ako ďalší z dôvodov, prečo Peking rezignoval na úspech ženevského summitu, je odmietnutie jeho požiadavky, aby sa rokovalo o všetkých mierových návrhoch. A nielen o najmenej pravdepodobnom Zelenského ultimáte. Jeden z takýchto návrhov ponúkame aj my. Slovensko-česká iniciatíva vychádza z toho najlepšieho, čo sa takmer dohodlo na rokovaní v Istanbule na jar 2022. Predstavuje realistický plán ako čo najskôr zastaviť krviprelievanie a ako postupne dospieť k vzájomne čo najvýhodnejšej dohode. Nech sa páči, šírte ďalej.

Zdroj: Facebook – Eduard Chmelár

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár: Vypracovali sme vlastný mierový plán pre Ukrajinu, iniciatívu podporil aj Robert Fico

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne