eReport.sk
Hlavný výkonný riaditeľ META Mark Zuckerberg. Foto: wikipedia

Meta čelí žalobe 42 štátov pre škodlivý vplyv sociálnych sietí na deti

Až 42 štátov USA žaluje spoločnosť Meta Platforms Inc. pre poškodzovanie duševného zdravia mladých ľudí a prispievanie ku kríze duševného zdravia. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry AP.

Žaloba podaná na federálnom súde v Kalifornii zároveň tvrdí, že Meta pravidelne bez súhlasu zákonných zástupcov zbiera údaje o deťoch do 13 rokov. Čím porušuje federálny zákon.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Cenzurovať je demokratické
  2. Pellegrini ostro kritizuje Ódora

Prokurátorka: Meta profituje z detskej bolesti

„Meta profituje z detskej bolesti, pretože do svojich platforiem zámerne navrhuje manipulatívne funkcie. Ktoré u detí vytvárajú závislosť a zároveň znižujú ich sebavedomie,“ vyhlásila generálna prokurátorka štátu New York Letitia Jamesová.

Žaloba je výsledkom spoločného vyšetrovania vedeného republikánskymi aj demokratickými generálnymi prokurátormi Kalifornie, Floridy, Kentucky, Massachusetts, Nebrasky, New Jersey, Tennessee a Vermontu.

Instagram zhoršuje poruchy prijímania potravy

Vyšetrovanie spustili články vychádzajúce z vlastného výskumu spoločnosti Meta. Z ktorých prvý publikoval na jeseň 2021 denník The Wall Street Journal. Písalo sa v nich, že firma vedela o škodlivom vplyve Instagramu na tínedžerov, najmä dievčatá. Podľa jednej z interných štúdií spoločnosti Meta až 13 percent tínedžeriek uviedlo, že Instagram zhoršuje myšlienky na samovraždu. A až 17 percent ich potvrdilo, že Instagram zhoršuje poruchy prijímania potravy.

Po zverejnení prvých článkov nasledovali ďalšie. Na základe uniknutých dokumentov poskytnutých informátorkou Frances Haugenovou, ktorá svedčila aj pred Kongresom a britským parlamentným výborom.

Legislatíva USA zakazuje používať siete deťom do 13 rokov

Americký think thank Pew Research Center uvádza, že sociálne médiá v USA používa 95 percent detí vo veku od 13 do 17 rokov. Tretina z nich priznáva, že ich používa „prakticky neustále“.

Federálna legislatíva v USA zakazuje používať sociálne médiá deťom mladším ako 13 rokov, deti sa však toto aj mnohé iné obmedzenia naučili obchádzať a účet na sociálnych sieťach tak majú aj mnohé deti do 13 rokov. Sociálna sieť TikTok nedávno pre osoby mladšie ako 18 rokov zaviedla 60-minútový denný limit používania platformy, na odblokovanie jej neobmedzeného používania však postačí iba zadať kód.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Meta čelí žalobe 42 štátov pre škodlivý vplyv sociálnych sietí na deti

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre